Pátek 10. května 2024, svátek má Blažena
130 let

Lidovky.cz

Za málo peněz hodně muziky

Starostové píší

  1:21
KBELY - První historické zmínky o Kbelích pocházejí z doby Přemyslovců. Podle záznamu v Zemských deskách je slavný český kníže Soběslav I., přemožitel německého císaře u Chlumce na Ústecku a budovatel románského zděného knížecího paláce na pražském hradě, roku 1130 daroval klášteru vyšehradskému s ročním závazkem šesti volů plus zrní.

Letov Š-2 - 1918-1924. foto: Foto www.vhu.cz

První historické zmínky o Kbelích pocházejí z doby Přemyslovců. Podle záznamu v Zemských deskách je slavný český kníže Soběslav I., přemožitel německého císaře u Chlumce na Ústecku a budovatel románského zděného knížecího paláce na pražském hradě, roku 1130 daroval klášteru vyšehradskému s ročním závazkem 6 volů plus zrní.

Kbelská radnice pravidelně pořádá mnoho kulturních a sportovních akcí, které jsou lákavé nejen pro místní občany.

Kostel sv. Alžběty

Stavba nového kostela v Železnobrodské ulici začala v roce 2001.

Kostel sv. Alžběty: Až do 19. století neměli kbelští katolíci žádnou svatyni, poté si adaptovali jednu ze starých stodol na nároží dnešní Vrchlabské a Železnobrodské ulice a zřídili v ní kapli zasvěcenou sv. Alžbětě. Starý hospodářský objekt dostal okna, bylo upraveno jeho průčelí na vstup do svatyně, na střechu přibyla věžička. Na hlavní oltář byl umístěn kříž z 18. století. Kaple sv. Alžběty na konci 20. století dosloužila a na začátku 21. století byla zbořena. Na sousední stavební parcele v Železnobrodské ulici se v březnu 2001 začalo podle projektu Jana Korenčíka s výstavbou nového kostela elipsovitého tvaru a s otevřenou zvonicí v popředí.

Pro lepší informovanost našich obyvatel využíváme tabule (výročí, významné kulturní památky),na bannerech i vývěskách jsou zajímavé informace k žijícím druhům zvířectva v obci, po obci jsou umístěny srozumitelné užitečné ukazatele (směrovky, mapy lokalit). 

Taktéž ve Kbelích spolupracujeme s místními spolky a kluby na znovuobnovení pozapomenutých tradic, kultury a zjišťujeme další střípky z historie Kbel za pomoci paměti místních starousedlíků tzv. letopisecká setkání.

V létě se staly vyhledávanými akce typu KINOBUS, letní příměstské tábory pro děti (podporujeme v nich KRC Cobydup a další spolky), pořádáme menší komorní akce k ukončení školního roku (Pasování prvňáčků na čtenáře, Rozloučení se školním rokem, Pohádku za vysvědčení), koncem prázdnin či začátkem školního roku plánujeme Pohádkový park pro děti i pro dospělé ve kbelském parku i lesoparku (ve spolupráci s místními spolky), výlety za poznáním pro seniory, sportovní setkání atd.

Rádi bychom, sežene-li naše radnice finance, uspořádali letní folkový festival (podobně-jako např. v Praze 9-Podviní), jistě by tuto možnost uvítalo a přišlo navštívit velké množství Kbeláků. Ovšem rozpočet na kulturní akce je nyní omezen spíše na konání tradičních akcí většího charakteru (návštěvnost cca 1000-3000 lidí) a několika málo komornějších akcí pro užší cílovou skupinu. Částka, kterou kapitola kultury ve Kbelích skýtá, je vždy přímo úměrně přizpůsobená přiděleným financím a je rozdělena na cca 50-60 větších i menších akcí v průběhu roku. Řekl bych :“za málo peněz hodně muziky“ – veškeré tyto akce jsme schopni zajistit za zhruba 1milion korun, nepočítaje pomoc od všech našich sponzorů a dotací.

Plánování a přípravy větších kulturních akcí úřadu řeší spolu se zástupci radnice ve Kbelích určená zaměstnankyně úřadu. Souběžně se schází komise kultury. Poté, když se utvoří harmonogram prací a každý z týmu dostává svou roli, je možné akci uskutečnit. Zajištění dalších menších až komorních akcí – např. besedy, sezení se zajímavým hostem v knihovně, vernisáže, menší koncerty, divadélka řešíme ve spolupráci s knihovnou, základní a mateřskou školou, skauty, mateřskými centry, sportovními kluby atd. Kuriozitou je, že na našich akcích se pravidelně podílí kolem 30 úředníků a jejich příbuzných ve svém volném čase a bez nároku na odměnu.

Letecké muzeum

Transportní letoun Lisunov Li-2, 1939-1945

Transportní letoun Lisunov Li-2, 1939 - 1945. Foto: www.vhu.cz

V roce 1968 bylo v areálu historického vojenského letiště Praha-Kbely založeno letecké muzeum. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě. V současnosti má ve sbírkách 275 letadel, z nichž 85 je vystaveno ve čtyřech krytých halách, 25 v nekrytých expozičních prostorech, 155 je uloženo v depozitářích a 10 letuschopných je provozováno. Řada letounů patří ke světovým unikátům. Expozice muzea se vztahuje bezprostředně k historii československého a českého letectví, zvláště vojenského.

Nejvíce pyšní jsme na akce, na kterých se sejdou odhadem až tři tisíce návštěvníků z celé Prahy a okolí. Program i disciplíny na akcích jsou zaměřené na rodiny s dětmi – jako např. Pálení čarodějnic, Dny dětí či Posvícení, kde se setkáváme s báječnou odezvou od návštěvníků. Pro nás jsou odměnou především jsou „kouzelné“ reakce dětí při tématicky laděných disciplínách a soutěžích. Velmi pozitivní ohlasy jsou ovšem i od seniorů, pro které radnice zajišťuje nesčetně výletů, ergoterapeutických, hudebních a sportovních. V neposlední řadě nyní na území Kbel renovujeme kapličky, které dříve lemovaly Svatováclavskou cestu vedoucí od Poříčské brány až do Staré Boleslavi.

Pavel Žďárský, starosta MČ Praha 19, Kbely, náš domov

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!