Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

KEDROŇ: Mládkovi úředníci? Experti na komunikaci, kterým trvá odpověď 111 dní

Názory

  5:00
Gong a fanfáry! Ministerstvo průmyslu a obchodu vedené Janem Mládkem už v březnu vyhrává naši letošní imaginární soutěž Informační barikáda. A není šance, že by jej mohl ještě někdo překonat.

Když si loni na jaře přivedl ministr průmyslu Jan Mládek do tiskového oddělení nové úředníky, sliboval, že úřad bude lépe komunikovat. „Posílí transparentnost a otevřenost úřadu veřejnosti,“ prohlásil tehdy politik ČSSD.

Funguje to neobyčejně. Redakce serveru Lidovky.cz čekala na odpověď ministerstva 111 dní. A včera se dozvěděla, že úřad neodpoví vůbec. Málo a pozdě jsme si stěžovali.

Na konci listopadu jsme obeslali všechna ministerstva s žádostí podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Tak jako už několik let předtím jsme žádali přehled platů a odměn nejvýše postavených úředníků. Podle judikátů Nejvyššího správního soudu informace o benefitech vrcholných činovníků musí úřady zveřejnit. Neodůvodněné půlmilionové prémie z let minulých jsou dostatečně dobrým důvodem pro veřejnou kontrolu.

Z ostatních ministerstev přicházely odpovědi – tu rychleji, tu pomaleji -, jen Mládkovo ministerstvo mlčelo.

Kolegyně proto poslala na tiskové oddělení e-mail s žádostí, zda by mohli odpověď popostrčit. Když se pár dní nic nedělo, vytočila číslo tiskového mluvčího Františka Kotrby. Ten nejprve slíbil, že vše zařídí. Když se týden neozýval, zazvonil mu telefon znova. Kotrba najednou „případ“ přesměroval na svou nadřízenou, ředitelku odboru KOMUNIKACE a marketingu Markétu Mikešovou. Ta celou věc rázem vysvětlila. E-mailovou stížnost ignorovali, protože ji nepodal „účastník řízení“.

Kolegyně dostala i dobrou radu na cestu. Žádat o vyřízení musí ten, který prvotní dotaz vznesl. Ale hlavně, hlavně už nemá kontaktovat odbor KOMUNIKACE a marketingu. Koho tedy?

E-mail úředníka, jenž má na starosti žádosti podle informačního zákona, nevydají. Máme prý použít obecnou adresu posta@mpo.cz.

Budiž. Stížnost jsme poslali a po čtrnácti dnech znovu vytočili tiskové oddělení, přímo ředitelku odboru KOMUNIKACE a marketingu Mikešovou. Její sekretariát ovšem působil jako Maginotova linie. Odpoledne její asistentka pouze zavolala, že odpověď zrovna toho dne „šla do pošty“.

Ponechme stranou, že e-mail z ministerstva průmyslu jde dva dny. To už jsou podružnosti. Po 111 dnech jsme se dočkali šestiřádkové odpovědi, v níž nás Markéta Mikešová poučila, že podle zákona jsme si měli stěžovat do třiceti dní po uplynutí lhůty. „Jelikož jsme ve zmíněné lhůtě neobdrželi stížnost na vyřízení vaší žádosti, je od vypršení této lhůty věc z procesního hlediska uzavřena,“ napsala Mikešová.

Pravda, byla to naše chyba. Příště si budeme stěžovat. Začínáme tímhle textem. Žádosti a stížnosti přesně v dikci infozákona půjdou v závěsu.

Ministerské platy a odměny za rok 2014 na serveru Lidovky.cz

Jmenování Sobotkovy vlády.

Autor: