Středa 19. února 2020svátek má Patrik 2 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KEDROŇ: Rath zase střádá do kapsičky. Na ‚odvolačky‘

Krajský soud v Praze pokračoval 13. července v projednání případu bývalého... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajský soud v Praze pokračoval 13. července v projednání případu bývalého... | foto: ČTK

Já nejsem právník, ale…, uváděl David Rath jednotlivé teze své více než dvanáctihodinové závěrečné řeči. Ani my nejsme psychologové, ale… Rathovo komíhání a­cukání pod justičním tlakem sledujeme už přes tři roky, a tudíž si troufáme ohledat myšlenky muže, který se už tři roky brání označení zločinec.

Ještě před měsícem to vypadalo, že objevil díru v soudním plotě: do aleluja bude měnit obhájce, až všichni zapomenou, proč je vlastně souzen. Anebo aspoň docílí výměny senátu v čele se soudcem Robertem Pacovským, jemuž prostě dřív nebo později rupnou nervy.

V pondělí ovšem David Rath odblokoval cestu k rozsudku, který má padnout už ve čtvrtek. Najednou se nechal obhajovat advokátkou ex offo, byť znovu a znovu opakoval, že neměla dostatek času, aby nastudovala spis. Najednou se vzdal šance, že unikne verdiktu soudce, před jehož jméno už reflexivně předřazoval slovíčko podjatý. Jistě, ještě nechal do soudní síně vběhnout asistentku svého přítele a předchozího obhájce Adama Černého s fotografií, na níž údajně vedle nedopitého piva spal Pacovský. Co tím v zemi, kde každý občan vypije 143 litrů piva ročně, chtěl vlastně dokázat, unikalo i zkušeným konspirátorům. Pokud tedy nechtěl dodat důkaz, že za dva roky na Pacovského nic horšího prostě nevyhrabal.

Nebýt to David Rath, zdálo by se, že kapituloval. Vzdal to. Jenže Rath už mnohokrát prokázal, že se nebojí strčit nohu i­do takřka zavřených dveří. Po všech těch groteskních pádech na rovných cestách se jevilo, že se neštítí ani sebetrapnějšího úskoku, že se chytá i nejpokálenějšího stébla. Bylo by to ovšem ploché, zkratkovité hodnocení.

David Rath umí napnout strunu až k mezní hodnotě. Ale stejně dobře ví, že se nesmí přetrhnout.

Rath si vše střádá do kapsičky, použijeme-li slovník jeho oblíbeného hrdiny Gluma z Pána prstenů, kterého – prý – napodoboval, když se podle obžaloby mazlil s úplatky.

Až jej soudce Pacovský odsoudí – což už vlastně naznačil v­dubnovém rozsudku nad manželi Kottovými – bude se Rath snažit tu úložku náležitě zúročit u vrchního soudu. A když si Pacovského kolegové na „vrchňáku“ za rok budou všechny ty vytáčky a úskoky ještě pamatovat, vybalí obsah kapsičky později u Nejvyššího a Ústavního soudu. Ale vůbec největší výnosy by z povídačky o podrážděném, nesoudném soudci a vnucené, nepřipravené obhájkyni mohl počítat u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku.

 

Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky
Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Jak se falšuje maso. Šunku bez „éček“ by nikdo nekoupil, říká odborník

Maso se nejčastěji prodává ve vakuově balených plastových obalech na miskách z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Podvody s potravinami jsou staré jako lidstvo samo. Jen se postupně změnily metody. „Za záměnu hovězího masa za koňské...

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Advantage Consulting, s.r.o.
PŘÍPRAVÁŘ LAKOVNY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 33 000 Kč