24. srpna 2009 8:04 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KERLES: Kůrovec v politice

Jihočeský hejtman Jiří Zimola. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihočeský hejtman Jiří Zimola. | foto: ČTK

Jihočeský a Plzeňský kraj hrozí ministerstvu, že když bude nadále nečinně přihlížet rozšiřování kůrovce v Národním parku Šumava, vyhlásí stav nebezpečí a pošlou na Šumavu dřevorubce. Mnohem zajímavější jsou ale požadavky, kterými politici napříč politickým spektrem svou hrozbu podmiňují. Mimo jiné totiž chtějí "opustit ideologii divočiny, která neodpovídá středoevropskému prostoru".

Tato věta ale neznamená nic jiného než nepřímý požadavek na zrušení národního parku. Národní parky kdekoliv na světě totiž neslouží ničemu jinému než právě ochraně posledních zbytků divoké přírody.

Pokud politici chtějí na Šumavě něco jiného, nechtějí národní park. Pak je ale otázka, proč to neřeknou naplno. Možná že většina národa by si skutečně přála místo parku jakousi šumavskou zahradu, obhospodařovanou člověkem.

Možná má ale spojení národní park takovou přitažlivost, že by případné referendum skončilo úplně opačným výsledkem. Proto se stále dokola v politických proklamacích hovoří o jakémsi nereálném projektu národního parku, který by vlastně žádným parkem nebyl. Přímá výzva ke zrušení jedné z nejcennějších přírodních rezervací v Evropě by zřejmě u voličů zdaleka tak nezabodovala.