Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Láska k bankovkám. Jak se odnaučíme milovat tlustou peněženku

Peněženka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peněženka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Většina z nás dnes v kapse nosí v podobě mobilního telefonu přibližně stokrát výkonnější počítač, než byl ten, který řídil přistání člověka na Měsíci. Vedle prohlížení, posílání a sdílení roztomilých foteček nebo jiného veskrze užitečného obsahu je můžeme už i v Česku použít také k výběru hotových papírových peněz z bankomatů.

Supertechnologie 21. století se tak v kombinaci s nejzabezpečenější sítí dá použít na získání vynálezu, který se poprvé objevil kolem roku 650 v císařské Číně.

Na první pohled je systém propojení dvou digitálních technologií pro přístup ke kusu papíru poněkud paradoxní, na pohled druhý však dává docela dobrý smysl. Člověk je odpradávna otrokem svých zvyků a používání mincí a bankocetlí nevypovídá dnes už prakticky o ničem jiném. Elektronické platby jsou mnohem pohodlnější, bezpečnější a levnější než nakládání s hotovostí.

Argumenty odpůrců takzvané bezhotovostní ekonomiky především svobodou držet peníze nebo obranou proti Velkému státnímu bratrovi jsou v dnešní době všeobecného zasíťování a množství digitálních stop, které všude zanecháváme, již poněkud passé. Obdobně možnost, že by se lidé případně bránili záporným úrokovým sazbám ukládáním hotovosti do slamníku, se dá jednoduše překazit omezením výše výběru. Době bezhotovostní se zkrátka nedá bránit, je to logická evoluce placení. Její největší překážku máme jen a doslova ve své vlastní hlavě.

Proto nás mohou výběry z bankomatů mobilem naučit, že chytrý telefon je i chytrá peněženka, která je lepší než plastová kartička či kus papíru. Stejně jako se ještě před pár lety museli zákazníci v obchodech domáhat placení bezkontaktní kartou a dnes se prodavači sami ptají, jestli „pípáte“.

Konec hotovosti prosazují vehementně třeba Švédové, v americkém San Francisku chce karetní společnost Visa platit padesátce průkopnických obchodů, které hotové peníze přestanou přijímat. Možná se brzy dočkáme i u nás.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!