18. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

KLESLA: Svátky a nesvátky. Zákonodárci udělali v uzavírání obchodů zmatek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Obchodní centrum Quadrio na pražské Národní třídě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodní centrum Quadrio na pražské Národní třídě. | foto: MAFRA - Petr Topič

Pražské tramvaje jezdí ve svátky jako v neděli; až na několik málo výjimek, které jsou někde dole na jízdním řádu uvedeny oněmi pověstnými malými písmenky. Pak jezdí pro jistotu jako v sobotu.

Poznámečky si člověk samozřejmě nevšimne dřív než po deseti či patnácti minutách čekání v mrazivém dni volna. Naopak příjemné překvapení včera čekalo s otevřeným stánkem konzumu. Proč si dopravní podnik zvolil častější frekvence některých linek na 17. listopadu, se dá snad pochopit. Proč ale zákonodárci vybrali jen některé svátky, kdy si nesmíte nakoupit, ví snad jen bůh.

Tedy vlastně ani on ne, protože na rozdíl od zemí s výraznějším náboženským cítěním se naši poslanci nedrželi ani pravidla církevních svátků. Ve volných dnech „druhé kategorie“ se ocitl jak – alespoň titulárně – pracovní 1. máj, tak i připomínka slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje, mistra Jana Husa a také 17. listopad. Poměrně stručná důvodová zpráva k­nepodařenému a zmatečně přijímanému předpisu o kategorizaci svátků mlčí. Prohlašuje jen, že „zaměstnanci pracující ve svátek se nemohou plně věnovat své rodině“, což je potřeba regulovat, neb rodina by se měla pohromadě „věnovat rodinným záležitostem“. Pouť na Velehrad, Petřín nebo Národní třídu tak asi podle zákonodárců není nic pro rodiny.

Umělý a veskrze nadbytečný předpis tak dostává navíc i komický nádech. Namísto třeba úpravy zákoníku práce a razantního zvýšení příplatků za práci ve dnech volna, což by zaměstnance nepochybně potěšilo, nadělal parlament zmatek v hlavách zákazníků. Dobrý důvod, aby celý nesmysl nová sněmovna rovnou zrušila.

  • 2Diskuse
Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz