Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

Kompetentní konzervativci. Co ještě můžeme od vlády čekat?

Ministr financí Zbyněk Stanjura. (21. dubna 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Názor
Národní rozpočtová rada důrazně zpochybnila ministra financí Zbyňka Stanjuru a jím garantovaný rozpočet. To je o dost výraznější políček než nějaké opoziční povykování.
  5:00

Když už i ministerský předseda Fiala připouští revizi rozpočtu na letošní rok a tu navíc, pro jistotu, odkládá na konec prázdnin, začne si klást otázky i lehkomyslník. Jeden si v uplynulých třiceti letech zvykl na to, že rozpočet je u nás sestavován konzervativně a většinou skončí lépe.

Za vlády rozpočtové odpovědnosti je taková havárie nečekaná, kritik by řekl šokující, protože skutečně nevíme, co od téhle vlády v rozpočtové oblasti můžeme ještě čekat. U normálních vlád by si už cvrlikali vrabci na střeše, že ministr financí se musí poroučet pro fatální selhání. U vlády vykonávající svůj mandát z pozice mravní nadřazenosti se o tom ani nešpitá. Ji nesmíme vyrušovat.

Začněme u sebe. Každý z nás by měl zpytovat svědomí a přemýšlet, kde udělal chybu, která svedla ministra Stanjuru na scestí. I my novináři bychom měli přestat rozptylovat vládu otázkami, nebo se stane neštěstí.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!