31. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETR KAMBERSKÝ: Konec modré straky

Konec modré straky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konec modré straky | foto: Lidové noviny

PRAHA Znáte fotografa Platona? Toho Platona, jehož fotografie chladného až bezkrevného prezidenta Vladimira Putina se objevila na titulce časopisu Time, a který fotí mj. ruské disidenty? Tak jedna z jeho fotografií, portrét odpůrců vykácení Chimkiského lesa nedaleko Moskvy, zdobí i panoramatickou dvoustránku sobotní Orientace.

Důležité jsou, ehm, samozřejmě i litery: tedy veliká reportáž Petry Procházkové z lesa, kde už pět let teče krev, umírají lidé, padají stromy a zároveň dnem za dnem roste neústupná opozice. Zní to v těchto dnech paradoxně, ale občas je člověk rád, že se narodil na Moravě či v Čechách...

K TÉMATU:


Odhalení pět let staré hanby Pavla Béma by samo o sobě nemohlo velkou, silnou, hodnotově a voličsky ukotvenou stranu nijak vážně ohrozit. Jenže občanští demokraté nejsou ani silní, ani ukotvení. A pátrání po kořenech dnešní krize nás zavede až do roku 1998, kdy se do vedení strany dostali ostří třicátníci, ale i do „domovů důchodců“, kam se stáhla celá zakladatelská generace.

Italský herec, režisér a scenárista Nanni Moretti má za sebou film, který jej právě teď proslavil po celé Evropě. Máme papeže! (Habemus Papam) je hit, on je hvězda a je si toho velice dobře vědom. Ve Francii je do něj publikum doslova zamilované a loni v Cannes diváci skandovali „Máme Nanniho“. O falešné Sixtinské kapli, roztržitém shromáždění kardinálů a náladě ve společnosti po odchodu Silvia Berlusconiho si s ním povídala Jana Machalická.

Malý bonus pro fajnšmekry: diplomat a písničkář Milan Jakobec, který ambasadoroval v Kostarice, Nikarugii i na Kubě, připomíná patnáct let od vydání Buena Vista Social Club, alba, které proslavilo kubánskou hudbu a které nakonec vzal na milost i Fidel Castro.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Petr Kamberský