Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Kulínského kauza versus pokrytectví po americku

Názory

  10:11
Považuji za potřebné reagovat na článek americké novinářky Dinah A. Spritzer Kauza Kulínský skončila. Zamkněte dcery (LN 26. 4.), v němž ostře kritizuje české soudy za jejich hodnocení mediálně známé kauzy „Kulínský“.

Královéhradecký krajský potrestal bývalého sbormistra dětského pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského (vlevo) za pohlavní zneužívání sboristek tříletým podmíněným trestem s odkladem na pět let.

Její „americký“ pohled na celou věc musím rezolutně odmítnout; naše společnost hodnotí podobné záležitosti zcela jinak než v USA. Jestliže paní Spritzer žije v této společnosti, měla by to respektovat.

Konec kauzy Kulínský. Zamkněte dcery

Je velmi mnoho věcí, ve kterých bychom měli Ameriku následovat; v jejím přístupu k oblasti vztahů mezi pohlavími však určitě ne. Naše společnost je totiž v této oblasti mnohem poctivější. Američané mají bohužel jednu nedobrou vlastnost: objeví-li se nějaká nepravost, snaží se ji odstranit tak intenzivně, až to přeženou na druhou stranu.

Jakákoliv diskriminace žen je nepochybně zavrženíhodná; nápravou však zcela jistě není americké pojetí, podle něhož muž = žena. Naprosto katastrofálně dopadla tato „důsledná“ americká snaha o nápravu v oblasti sexu - dojde-li už k sexuálnímu kontaktu, muž je vždy podezřelý, že nebohé ženě ublížil, že zneužil její závislosti a tak dále.

Vzpomeňme na případ českých vojáků v nedávné minulosti, kteří se (nevědouce, jak se to posuzuje v USA) nepředloženě pustili do kontaktů tohoto druhu s americkou vojačkou - ta si ráno vše rozmyslela, načež české vojáky obvinila ze znásilnění. Měli štěstí - věc se nehodnotila podle amerických, ale podle českých zákonů. Vzpomínám i na jinou historku, v níž vážený americký univerzitní profesor přišel o své postavení jen proto, že se při koupání v bazénu „nestydatě“ díval na svou žačku.

Když se nikdo nedívá
Oficiální americký přístup (tzv. politická korektnost) se ovšem diametrálně liší od toho, jak se Američané v této oblasti chovají, pokud je nikdo nevidí. Vzpomeňme nechutnosti spojené s případem ClintonLewinská, kdy američtí čtenáři jen hltali podrobnosti o tom, jak styky mezi nimi probíhaly. Mně osobně se z veřejných debat v americkém tisku o tom, jaké že stopy se na oděvu slečny Lewinské našly, zvedal žaludek.

Paní Spritzer, prosím, neimportujte do naší země americké pokrytectví. Jeho klasickou ilustrací je ostatně zákaz pití alkoholu na veřejnosti: pít klidně můžete, musíte si však láhev zabalit do papírového sáčku, aby to vypadalo, jako že alkohol nepijete.

Když jsem byl jednou v USA, dopustil jsem se hrubého prohřešku: automaticky, tak, jak jsem byl u nás vychován, jsem vycházející ženě přidržel dveře, za což jsem sklidil velkou nelibost. Podle amerického pojetí jsem se totiž projevil nekorektně, jako tzv. sexista; podle českého pojetí jsem však ukázal, že jsem slušný člověk, který si žen (jež mají určitě těžší život než my muži) váží.

Autor:
Témata: USA