Neděle 8. prosince 2024, svátek má Květoslava
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Lesy neodborníků

Názory

  19:41
Ad LN 22. 3.: V Česku je stále více lesů

Veřejnost by mohla uklidnit informace, že je u nás více lesů. Bylo by ale správné hovořit  i o jejich kvalitě, která se v posledních létech silně zhoršuje. Důvodů je více.
Ač platí zákon o lesích, u mnoha soukromých majitelů se nedodržuje, dokonce jsou firmy specializované na kupování a drancování lesů.

Velký  problém jménem smrk je následující:  Je to asi to nejužitečnější, co v našich lesích máme a to vedlo naše předky k tomu, že tuto původně horskou dřevinu zavedli úplně všude,  i tam, kde pro ni nejsou podmínky.

Tuto přehnanou smrkovou mánii vystřídala kampanˇ  protismrková, ale už v padesátých  létech, kdy nám soudruzi velice razantně sdělovali, že kapitalisté sázeli smrk kvůli vysokému zisku ( což bylo celkem pravda ), my budeme sázet topoly ( velice drahá akce, která zcela zkrachovala  ) a poručíme větru dešti. V té době, konkrétně 1952 se pálily ve školkách krásné smrkové sazenice jako kapitalistický přežitek. V lesích odborníky nahradily kádry ku př. ředitel Středočeských  státních lesů  švec. Krom topolové mánie proběhly v lesích  různé reorganizace, rozdělení lesníků na pěstební a těžební dle sovětského vzoru, Lisenkova  hnízda   a jiné nesmysly. Během času  i bolševik  poznal, že to bez odborníků nepůjde a soudruzi ředitelé dostávali hlavní inženýry – lesníky.

V nynější době  heslo “ poručíme větru dešti “ nahradilo heslo  “ příroda si pomůže sama “, čímž vznikl šílený experiment  na Šumavě , kde se z nepůvodního smrku sázeného lidmi po velké kalamitě v roce 1870 nechává  vzniknout prales. Opět do lesnictví mluví neodborníci a mnohá jejich tvrzení silně připomínají nadšené svazáky padesátých let.

Naše lesnictví má přitom zpracované lesní  hospodářské soubory, které říkají, na které stanoviště se má co sázet a lesní zákon předepisuje procento melioračních a zpevnujících dřevin. Stačí lesní zákon dodržovat a sázet smrk  se zpevnujícími dřevinami jen  na ty hospodářské soubory, kam patří. Potom je ovšem potřeba výchovných zásahů t.j. prořezávek a probírek, které se v nynější době take nedodržují. 

Do některých hospodářských souborů take paří jako meliorační dřeviny, dřeviny introdukované – jedle obrovská a duglaska. Tyto netrpí vývraty a kůrovcem jako smrk, nemají je však rádi “ ochránci přírody  “, nebotˇ jsou to dřeviny nepůvodní. Těch se jen můžeme zeptat, zda jedí krocana s brambory, což je stejný problém.

A ještě jedna věc. Nikdy se tolik nehovořilo o životním prostředí jako dnes a nikdy se do lesů nevyhazovalo tolik odpadků jako nyní.

Lesy jsou naším národním bohatstvím a tak je v zájmu  celé společnosti, aby v nich fungovali odborníci a lesní zákon. Doufejme, že to i v dnešní době někdo pochopí. 

Autor:
Témata: les, dřevina, smrk, Česko

K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon
K pohodlné komunikaci s dítětem není potřeba mobilní telefon

Chcete zůstat v kontaktu se svým dítětem, aniž byste mu museli pořizovat mobilní telefon? Chytré hodinky LAMAX WatchY4 Plus jsou ideálním řešením,...