Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lesy neodborníků

Názory

  19:41
Ad LN 22. 3.: V Česku je stále více lesů

Veřejnost by mohla uklidnit informace, že je u nás více lesů. Bylo by ale správné hovořit  i o jejich kvalitě, která se v posledních létech silně zhoršuje. Důvodů je více.
Ač platí zákon o lesích, u mnoha soukromých majitelů se nedodržuje, dokonce jsou firmy specializované na kupování a drancování lesů.

Velký  problém jménem smrk je následující:  Je to asi to nejužitečnější, co v našich lesích máme a to vedlo naše předky k tomu, že tuto původně horskou dřevinu zavedli úplně všude,  i tam, kde pro ni nejsou podmínky.

Tuto přehnanou smrkovou mánii vystřídala kampanˇ  protismrková, ale už v padesátých  létech, kdy nám soudruzi velice razantně sdělovali, že kapitalisté sázeli smrk kvůli vysokému zisku ( což bylo celkem pravda ), my budeme sázet topoly ( velice drahá akce, která zcela zkrachovala  ) a poručíme větru dešti. V té době, konkrétně 1952 se pálily ve školkách krásné smrkové sazenice jako kapitalistický přežitek. V lesích odborníky nahradily kádry ku př. ředitel Středočeských  státních lesů  švec. Krom topolové mánie proběhly v lesích  různé reorganizace, rozdělení lesníků na pěstební a těžební dle sovětského vzoru, Lisenkova  hnízda   a jiné nesmysly. Během času  i bolševik  poznal, že to bez odborníků nepůjde a soudruzi ředitelé dostávali hlavní inženýry – lesníky.

V nynější době  heslo “ poručíme větru dešti “ nahradilo heslo  “ příroda si pomůže sama “, čímž vznikl šílený experiment  na Šumavě , kde se z nepůvodního smrku sázeného lidmi po velké kalamitě v roce 1870 nechává  vzniknout prales. Opět do lesnictví mluví neodborníci a mnohá jejich tvrzení silně připomínají nadšené svazáky padesátých let.

Naše lesnictví má přitom zpracované lesní  hospodářské soubory, které říkají, na které stanoviště se má co sázet a lesní zákon předepisuje procento melioračních a zpevnujících dřevin. Stačí lesní zákon dodržovat a sázet smrk  se zpevnujícími dřevinami jen  na ty hospodářské soubory, kam patří. Potom je ovšem potřeba výchovných zásahů t.j. prořezávek a probírek, které se v nynější době take nedodržují. 

Do některých hospodářských souborů take paří jako meliorační dřeviny, dřeviny introdukované – jedle obrovská a duglaska. Tyto netrpí vývraty a kůrovcem jako smrk, nemají je však rádi “ ochránci přírody  “, nebotˇ jsou to dřeviny nepůvodní. Těch se jen můžeme zeptat, zda jedí krocana s brambory, což je stejný problém.

A ještě jedna věc. Nikdy se tolik nehovořilo o životním prostředí jako dnes a nikdy se do lesů nevyhazovalo tolik odpadků jako nyní.

Lesy jsou naším národním bohatstvím a tak je v zájmu  celé společnosti, aby v nich fungovali odborníci a lesní zákon. Doufejme, že to i v dnešní době někdo pochopí. 

Autor:
Témata: les, dřevina, smrk, Česko

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat