Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Letní rukávy. Proč by se měli testovat i očkovaní

ilustrační snímek foto: ČTK

Názor
Očkovaní proti covidu-19 se nemusí testovat. Platí to pro testování očkovaných žáků a učitelů ve školách, platí to pro testování na pracovišti a donedávna to platilo i při rizikovém kontaktu očkovaného s nakaženým. Mnozí proti tomu protestují a snaží se testovat i očkované. Jak ve školách, tak v práci. Stát by měl takové testy proplácet. Netestování očkovaných totiž ztratilo nyní smysl.
  10:22

Stát tím původně chtěl motivovat lidi k očkování a tím omezit budoucí počet těžkých případů i přenos infekce. V situaci, kdy byl malý počet nakažených, to mělo smysl. Pravděpodobnost, že se očkovaní lidé, stejně jako kdokoliv jiný nakazí, byla malá, stejně jako to, že budou nemoc dál nepozorovaně roznášet. Toto relativně malé riziko převyšovala výhoda silné pobídky k vakcinaci.

Očkovaní lidé budou muset po významném rizikovém kontaktu na PCR test, do karantény ale nemusí

Navíc tento přístup podporovalo to, že očkovaní lidé přenášejí nemoc statisticky méně než nevakcinovaní. A možná byla i další nepřiznaná motivace, totiž snaha ušetřit na testech. Netestovat málo pravděpodobné přenašeče infekce tak dávalo smysl. Zkrátka byl to ideální program na léto, kdy bylo nemocných zřejmě i díky počasí málo. Byť byl bohužel zaveden až na začátku podzimu.

Nyní se ale blíží zima, počty nakažených jsou ohromné a infekce se lavinovitě šíří. Nakažených je už zřejmě tolik, že se s nimi setká velké procento očkovaných a část z nich se může nakazit a nemoc dál přenášet. I když jde o menší procento než u neočkovaných, v absolutních počtech to může být vysoké číslo nakažených. Pokud v této situaci kvůli zmírnění epidemie stát nařizuje široké testování ve školách a podnicích, měli by se testovat všichni a všichni infikovaní být v izolaci. Včetně těch vakcinovaných.

Samozřejmě, pro mnohé očkované, kteří vzali své očkování jako slib konce všech omezení, to bude frustrující. Ale je to jedna z cest pro rychlé zbrzdění epidemie. Trvat na letních opatřeních na podzim a v zimě je nesmysl. Teď taky přece nenosíme venku letní trička s krátkým rukávem.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...