11. února 2012 7:32, aktualizováno  7:55 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ŠENKÝŘ: Vzdušný boj

Ostrava a okolní města trápí inverze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ostrava a okolní města trápí inverze. | foto: Lidové noviny

Stovky lidí stály v Ostravě ve frontách, aby jim úřady přispěly na výměnu starých kotlů za ekologičtější. A mnozí z nich (zatím) odešli s prázdnou – v první fázi na ně totiž peníze nezbývají. Jde o desetitisíce korun na hlavu. Majitelé hutí a tepláren ve frontě nestáli. Přesto díky rozhodnutí poslanců ušetří stamiliony.

Věru, skvělá zpráva třeba do ostravských Radvanic a Bartovic... Do čtvrtí, kde podle vědce Radima Šráma kvůli špatnému ovzduší trpí až 40 procent dětí astmatem. Až za nimi v analýze následuje jeden průmyslový komplex v Jižní Koreji s 25procentní nemocností.
 
V obou čtvrtích, stejně jako jinde na severní Moravě, i včera platil signál regulace. Ten největším znečišťovatelům ukládá omezit prašnou výrobu nebo přejít na její ekologičtější metody. To se průmyslníkům prodražuje.

ČTĚTE TAKÉ:


I když spolustraníci Mirka Topolánka nebyli ve sněmovně jednotní, angažování někdejšího premiéra do čela Teplárenského sdružení se firmám zjevně vyplácí. Přesto podniky stále bědují, že naše přísnost převyšuje tu obvyklou v Evropské unii a včera upravená pravidla jsou na hranici možného kompromisu.

Většina poslanců kývla na postupné snižování sankcí s tím, že se (snad) podniky napraví tlakem dalších předpisů a okolností.

V tom našem špinavém vzduchu ale visí otázka: Proč na jedné straně poslanci schválili ústupek – a na druhé straně lidé z Moravskoslezského kraje kvůli mnohem menší dotaci na výměnu kotlů musí málem souhlasit s domovními prohlídkami?