10. května 2012 11:15 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Česko zruší funkci prezidenta

Prezidentský kandidát Jan Švejnar | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezidentský kandidát Jan Švejnar | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

14. září 2011

Prezidentský kandidát Jan Švejnar se pokusil vstoupit do ČSSD. Ústřední výbor strany jeho žádost o vstup zamítl. Jana Švejnara jako svého oficiálního kandidáta dvě hodiny poté oznámila Strana zelených. Jan Švejnar svolal tiskovku, na které oznámil, že není stranickým kandidátem. Strana však trvá na svém.

30. září

Na mimořádném sjezdu ČSSD se strana rozpadla. Menší část pod vedení senátora Jiřího Dienstbiera odešla z jednacího sálu a oznámila vytvoření Levé ČSSD, jejímž kandidátem na prezidenta bude Dienstbier. Hlavní proud podpořil Miloše Zemana, který se zároveň ujal předsednické funkce.

5. říjen

Strana Lev 21 ve stranických primárkách mezi Jiřím Paroubkem a Jiřím Šlégrem většinou 22 hlasů vybrala Šlégra. Paroubek pak odletěl do své vily v Řecku a oznámil, že už si bude nadosmrti vydělávat jen psaním pamětí.

18. říjen

KSČM a Suverenita vytvořily na slučovacím sjezdu stranu Suverenita-KSČM. Společnou prezidentskou kandidátkou se stala Jana Bobošíková. STEM oznámil, že preference nové strany dosáhly ihned po jejím založení 30 % hlasů.

20. říjen

Jan Fischer oznámil ukončení své kandidatury. Při psaní svého prezidentského programu skončil na páté řádce a sebekriticky uznal, že na bankéře se hodí lépe. Zvláště když porovná výplatní pásky.

12. listopad

Po tuhém boji skončili stranické primárky ODS vítězstvím Přemysla Sobotky. Vítěz oznámil, že si všech 1873 hlasů, které v primárkách dostal, velice váží a že věří v úspěšné tažení na Hrad. Média zveřejnila, že podle listopadového průzkumu by se ODS s 3,8 % podporou zřejmě nedostala do příštího parlamentu.

22. listopadu

Blesk zveřejnil kompromitující fotografie Miloše Zemana při objímání stromů na Vysočině. Zeman stáhl kandidaturu na prezidenta.

28. listopad

Při honu na divočáka na svém panství postřelil kníže Karel Schwarzenberg místopředsedu TOP 09 Miroslava Kalouska. Podle Blesku měl poté prohlásit: "No co svině, jako svině". Podle MF DNES však věta zněla: "No co kanec jako kanec". Podle Hospodářských novin Schwarzenberg nepronesl nic. Premiér Petr Nečas nazval celý incident mafiánským vyřizováním si účtů v TOP 09. Schwarzenberg z Ruzyňské věznice vzkázal, že se vzdává kandidatury.

5. prosince

Ladislav Jakl oznámil svoji oficiální kandidaturu na prezidenta a při té příležitosti si umyl vlasy. Prezident Václav Klaus obojí kvitoval s uspokojením.

20. únor

Do druhého kola volby prezidenta ČR postoupila Jana Bobošíková a Ladislav Jakl.

21. února

Parlament ČR zrušil funkci prezidenta.