Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Diskutéři jsou tupci. Vítají smrt zoufalých uprchlíků

Názory

  11:43
PRAHA - Lidé, kteří prchají ze severní Afriky do Evropy, jsou tak zbědovaní, že pro šanci na lepší život udělají cokoliv. Podnikají strastiplnou anabázi přes moře a riskují smrt. Jejich bídy a zoufalství využívají gauneři, kteří je za nemalé částky pašují jako dobytek v plavidlech, s kterými by se jinak nikdo nevydal ani pár kilometrů od břehu.

Tito uprchlíci měli štěstí a dorazili na ostrov Lampedusa. foto: Reuters

Státy jižní Evropy, hlavně Itálie, Řecko a Španělsko, dosud tento exodus se vší jeho hrůzou řeší prakticky samy, většina evropských států se tváří, že je to nezajímá. To je výchozí situace posledních let, která se náhle ještě zdramatizovala – politická situace v Africe je čím dál horší a žádné řešení se nerýsuje.

A co tváří v tvář této humanitární katastrofě říká český občan? Pokud bychom měli soudit podle internetových diskusí pod články známých deníků a serverů, jsme národ těch nejodpornějších rasistů, xenofobů a primitivů. Nad tím, co se dnes beztrestně objevuje v tomto mediálním prostoru, se člověku zvedá žaludek. Drtivá většina příspěvků (pochopitelně podepsaných!) pod zprávami o stovkách utonulých běženců ve Středozemním moři se nese v jednotném duchu – to vítáme, aspoň se k nám nedostanou.

Pašeráci nás zamkli v podpalubí, říká uprchlík z potopené lodi

A nenajde se jediný hlas, který by zvolal – to se nikdo z vás nestydí vítat smrt těch zoufalých lidí! Ti tzv. diskutéři jsou hlupáci, kteří si nevidí na špičku nosu. Jak by se jim líbilo, kdyby ty jejich žvásty, že jde vesměs o ekonomické emigranty, kteří chtějí parazitovat na evropském (západním) blahobytu a hlavně krást, někdo před rokem 1989 aplikoval na ně. A označil je za „póvl z Východu“ a schvaloval střílení na hranicích nebo u berlínské zdi, případně si přál, aby se v tomto směru ještě přitvrdilo. Ale kdeže, my jsme přece bílá rasa, jsme vzdělaní a kultivovaní, ujařmený národ v srdci Evropy, nás musel přece každý přijímat s otevřenou náručí.

To že má být svoboda slova? A k čemu slouží takové internetové pseudodiskuse? Vždyť to není nic jiného než smrdutá žumpa. Děkuji, nechci. Bezbřehé možnosti internetu jsou i jeho kletbou, což jistě není žádný objev, ale nechápu, proč se takový hnus má odehrávat pod hlavičkou seriózních médií. A nemyslím, že řešení a obrana spočívá v tom, že si toho nevšímáme a říkáme si, že je to jen pár tupců.

Ostatně značná část příspěvků pod výše zmíněnými články určitě naplňuje několik paragrafů trestního zákoníku týkajících se hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Opravdu je to taková marginálie? Mně to tak nepřipadá a děsí mě, že tito lidé jsou mými spoluobčany.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...