Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

MACHALICKÁ: Diskutéři jsou tupci. Vítají smrt zoufalých uprchlíků

Tito uprchlíci měli štěstí a dorazili na ostrov Lampedusa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tito uprchlíci měli štěstí a dorazili na ostrov Lampedusa. | foto: Reuters

PRAHA Lidé, kteří prchají ze severní Afriky do Evropy, jsou tak zbědovaní, že pro šanci na lepší život udělají cokoliv. Podnikají strastiplnou anabázi přes moře a riskují smrt. Jejich bídy a zoufalství využívají gauneři, kteří je za nemalé částky pašují jako dobytek v plavidlech, s kterými by se jinak nikdo nevydal ani pár kilometrů od břehu.

Státy jižní Evropy, hlavně Itálie, Řecko a Španělsko, dosud tento exodus se vší jeho hrůzou řeší prakticky samy, většina evropských států se tváří, že je to nezajímá. To je výchozí situace posledních let, která se náhle ještě zdramatizovala – politická situace v Africe je čím dál horší a žádné řešení se nerýsuje.

A co tváří v tvář této humanitární katastrofě říká český občan? Pokud bychom měli soudit podle internetových diskusí pod články známých deníků a serverů, jsme národ těch nejodpornějších rasistů, xenofobů a primitivů. Nad tím, co se dnes beztrestně objevuje v tomto mediálním prostoru, se člověku zvedá žaludek. Drtivá většina příspěvků (pochopitelně podepsaných!) pod zprávami o stovkách utonulých běženců ve Středozemním moři se nese v jednotném duchu – to vítáme, aspoň se k nám nedostanou.

A nenajde se jediný hlas, který by zvolal – to se nikdo z vás nestydí vítat smrt těch zoufalých lidí! Ti tzv. diskutéři jsou hlupáci, kteří si nevidí na špičku nosu. Jak by se jim líbilo, kdyby ty jejich žvásty, že jde vesměs o ekonomické emigranty, kteří chtějí parazitovat na evropském (západním) blahobytu a hlavně krást, někdo před rokem 1989 aplikoval na ně. A označil je za „póvl z Východu“ a schvaloval střílení na hranicích nebo u berlínské zdi, případně si přál, aby se v tomto směru ještě přitvrdilo. Ale kdeže, my jsme přece bílá rasa, jsme vzdělaní a kultivovaní, ujařmený národ v srdci Evropy, nás musel přece každý přijímat s otevřenou náručí.

To že má být svoboda slova? A k čemu slouží takové internetové pseudodiskuse? Vždyť to není nic jiného než smrdutá žumpa. Děkuji, nechci. Bezbřehé možnosti internetu jsou i jeho kletbou, což jistě není žádný objev, ale nechápu, proč se takový hnus má odehrávat pod hlavičkou seriózních médií. A nemyslím, že řešení a obrana spočívá v tom, že si toho nevšímáme a říkáme si, že je to jen pár tupců.

Ostatně značná část příspěvků pod výše zmíněnými články určitě naplňuje několik paragrafů trestního zákoníku týkajících se hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení. Opravdu je to taková marginálie? Mně to tak nepřipadá a děsí mě, že tito lidé jsou mými spoluobčany.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky
Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...