Pátek 14. května 2021svátek má Bonifác 14 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Marketa typu jedna

Tomáš Baldýnský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Baldýnský | foto: Lidové noviny

V jednom ze snů, jež se mi tu a tam za mého zatím ročního působení v Radě fondu na podporu kinematografie zdávají, předstupuje před naši komisi František Vláčil a žádá o "návratnou finanční výpomoc typu jedna na výrobu českého celovečerního kinematografického díla" Marketa Lazarová.

Rada zasedá ještě ve staré sestavě - vybavuju si, kterak příchozího Vláčila Jiří Stránský uvítá svým typicky halasným "Tak povězte nám, co ještě nevíme," ale pak se zarazí s nepříjemným pocitem, že kdyby ho tenhle zasmušilý hubeňour vzal vážně, museli bychom poslouchat vážně dlouho. A že za deset minut přijde Deána.

Skrýváme rozpaky za deskami s projektem, prohlížíme kresby Vláčilových bílých snů i černých vášní, nakukujeme do poznámek, které jsme si dělali při čtení scénáře. "Nemá FAMU!" čtu svým písmem na deskách. A pod tím: "zaplaťpánbůh za to..."

Uvědomujeme si, že celou dobu mlčí, a tak se zeptáme, jak to chce natočit. Složitá látka, Vančura, dá se to vůbec zfilmovat? Ten scénář vypadá dost dlouze, rozpočet bude dost na knap, říkáme a vskrytu nám běží hlavou, že nám tuhle Olmer vyprávěl, jak strašně ten Vláčil na Ďáblově pasti chlastal. V tom snu pronese žadatel jedinou větu, která mi utkvěla z jakéhosi jeho dávného rozhovoru: "Chtějte na mně obsah, myšlenku - neposloužím, neumím vysvětlit." A to je opravdu to nejhorší, co můžete pronést na slyšení před grantovou komisí.

Přesto jsme v každém vydání toho snu těsnou většinou rozhodli jinak - a špatně, samozřejmě. Jednou jsme hlasovali kladně a vyslali tak na cestu vizionáře, jehož "zápas trval čtyři roky a on v něm málem zahynul... točil a točil, jakoby posedlý stejnou šíleností jako jeho středověcí lapkové; film polykal miliony a on hubl, posiloval se alkoholem, hroutil se, až z něho zbyl vousatý kostlivec..." a který během boje a hubnutí osmkrát překročil plánovaný rozpočet.

Zamítnutím jsme ušetřili snové miliony nás všech, ale připravili tak profesora Bočka o výsadu, kterou bychom rádi měli i my. Vrátit se z promítání nového českého filmu a jako on v roce 1967 s čistým svědomím a bez dechu napsat: "Je to jiné dílo, dílo jiného člověka, zrozené jinou dobou."

V diskusích o financování kinematografie se hodně psalo o "umění" a o tom, že neexistuje přímá souvislost mezi dostatkem prostředků a velikostí díla. Většina komentátorů se dokonce shodla na tom, že současný český film žádné velké umělce nemá, tak co by chtěl, jen pan prezident si myslí, že tu jsou - a dokonce s velkým "U". Ale když si tak v duchu projíždím svou soukromou sbírku velkých filmů, nenacházím žádný, jehož tvůrci by neplýtvali: úsilím, touhou, city, utrpením vlastním i svých spolupracovníků, penězi - taky cizími, samozřejmě, jak je filmařským zvykem. Přesto uctivě souhlasím s panem prezidentem - umělci s velkým "U" tu někde jsou. Co chybí, je velké Publikum a velká Doba. Umělci jsou jako blaničtí rytíři, jako zlatí hoši z Nagana, musíme je potřebovat, musíme si je udělat, musíme v ně věřit s alespoň stínem palčivé touhy, jakou žádáme od nich.

Pak přijdou.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!