19. dubna 2007 9:49 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Mýto, jež se nevyplatí

Mýtné brány | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mýtné brány | foto: Lidové noviny

PRAHA Mýto na silnicích první třídy patrně nebude, respektive bude na pouhých dvou stech čtyřiceti z jedenácti set kilometrů.

Jak ukázala studie Vysoké školy ekonomické, vybírání mýtného se státu na silnicích prvních tříd nevyplatí, proto hodlá ministerstvo omezit mýto jen na ty nejdůležitější tahy.

 Mýto lze použít jako příklad něčeho, co premiér Topolánek na výkonné radě své strany nazval klasickou lidoveckou neschopností. Již samu soutěž provázela řada pochybností. Pak se stále protahovala realizace a tahanice provázely například dodatek ke smlouvě, který napadl i Úřad pro hospodářskou soutěž. Nakonec se ukazuje, že výnos také nedosáhne očekávané výše. Příznačné je, že největšími obhájci firmy Kapsch jsou právě lidovci s exministrem dopravy Šimonovským v čele.

 Na řidiče, kteří chtějí ušetřit a místo po zpoplatněných dálnicích jezdí po silnicích nižších tříd, čímž otravují život především obcím, kterými projíždějí, tedy zřejmě nedojde.

 Když firma Kapsch zvítězila, byla zdůrazňována výhodnost její technologie oproti konkurentům. Stále zřetelněji se ukazuje, že výhodné je mýto především pro samotný Kapsch. Pro stát čím dál méně. A lidovci? Doufejme, že se jim to nevyplatí alespoň politicky.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky