Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Nakazí mne ve špitále. Hurá!

ilustrační snímek foto:  Petr Topič, MAFRA

Názor
CHLÍVEK. Za poslední dva roky jsme se naučili mnohé. Mimo jiné i velmi bolestivě získali poznání, že boj s epidemií nelze řídit podle aktuálních nálad lidu. Vládní strany dodnes (zpětně) kritizují Andreje Babiše za pozdní dupnutí na brzdu na podzim 2020 i za předvánoční rozvolnění v témže roce. Jenže se chovají úplně stejně – dokonce hůř. Nálady některých voličských skupin jsou pro ně důležitější než zdraví a životy.
  11:08

Ta doslova smrtelná lekce zjevně unikla Petru Fialovi, když se rozhodl komplet zrušit povinné očkování proti covidu u vybraných profesí. Takové rozhodnutí postrádá věcnou logiku, krom zalíbení se odpůrcům vakcinace: pokud po zdravotnících požadujeme povinné očkování proti hepatitidě, jak můžeme zdůvodnit zrušení této povinnosti ohledně covidu?

PŘEHLEDNĚ: Co platí od pondělí. Pět testů pro očkované na měsíc, pět dnů karantény pro všechny

Když kabinet Petra Fialy zrušil požadavek na povinné očkování všech lidí nad 60 let, odborníci zaplakali – ale přesto lze takové rozhodnutí chápat a snad i chválit. Jelikož v zemi nemáme povinné očkování dospělých proti žádné jiné nemoci, jelikož ani vakcinace neochrání plně proti možné infekci, jelikož máme nějaký ustálený výklad osobnostních práv, bylo by velmi obtížné tuto povinnost uvalenou plošně na všechny starší lidi vymáhat a právně obhájit. 

Ale zrušit povinné očkování zdravotníků s argumentem „nechceme více rozdělovat společnost“ znamená říci: „Je nám jedno, že vás ve špitále může nakazit neočkovaný personál. Pro nás jsou klíčové hlasy antivaxerů, ty nechceme ztratit.“

O peníze v karanténě přijdou i očkovaní. Kolik dostanou a kdo to zaplatí

Čtenářům Chlívku asi netřeba vysvětlovat, jaký je rozdíl mezi skupinou „všichni nad 60“ a „zdravotníci“. Ale zopakujme: senior je kategorie, z níž nemáte šanci vystoupit, nejste jím dobrovolně a nemáte možnost se z uložené povinnosti vyvázat, i když s ní hluboce nesouhlasíte. 

Naopak kategorie „zdravotník“ nebo „nemocniční personál“ je definovaná jako povolání, práce vykonávaná dobrovolně, navíc placená z veřejných peněz a beztak svázaná nesčetnými předpisy. Nadto zdravotníci ze samé podstaty profese pracují s lidmi s nějakým zdravotním problémem, tedy lidmi v danou chvíli mnohem ohroženějšími, než je průměr populace.

Od zdravotníků požadujeme náročné vzdělání i soustavné vzdělávání, určujeme jim přesně předepsané postupy léčby i hygieny, ale pak se necháme ošetřovat lidmi, kteří jsou kvůli svému osobnímu odporu k vakcíně mnohem náchylnější k infekci, a tudíž infikování ostatních?

Můžeme samozřejmě doufat, že se covid-19 posune v „běžné respirační onemocnění“, s nímž si poradíme, stejně jako zvládáme epidemie chřipky. Kéž by!

Ale pokud covid opět smrtelně udeří, bude zrušení povinného očkování zdravotníků skutečným a neodpustitelným zločinem. 

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat