Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Náměstí emocí. Revoluce děláme na „Václaváku“, kravály na „Staromáku“

Oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na Staroměstském náměstí v Praze. Kapitán Roman Červenka. (27. května 2024) foto:  Michal Růžička, MAFRA

Názor
Staroměstské náměstí je tradičním místem inscenací, ať už oslav (letošní hokejový titul, Nagano 1998), či poprav (exekuce 1621, 21. únor 1948).
  19:11

Československá republika se ale vyhlašovala z Václavského náměstí, Klement Gottwald odtud oznamoval kapitulaci Edvarda Beneše 25. února 1948, zde se scházeli odpůrci komunistického režimu v roce 1989. Revoluce děláme na „Václaváku“, kravály na „Staromáku“.

V pondělí si užili všichni, slavící vítězové a fanoušci i primátor Svoboda a sponzoři, i když ti zde hlavně prezentovali své značky. K oslavám patří nevázanost, a tak je pochopitelné, že se nemluvilo spisovně a vypilo i vylilo se moře alkoholu. Mnozí si jistě odnesli nezapomenutelné zážitky a budou na oslavu vzpomínat.

Výbuch bezprostřední radosti si, asi kromě některých účastníků, nikdo nebude pouštět ze záznamu každý večer před spaním. Avšak oslavy, kterým by tenhle nesalonní projev chyběl, by nebyly autentické.

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...