Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Nejde o strach, ale o odpor k jinakosti

Názory

  14:15
Ad LN 23. 8.: Sporem o mešity začíná nová éra

„Život se tu vždycky odehrával mezi vepřovými hody a pivem. Muslimové ovšem odmítají obojí.“ Tuto pasáž obsahuje protestní petice proti výstavbě mešity v Bavorsku píše Bob Fliedr v článku „Sporem o mešity začíná nová éra“. Dost mne takový to postoj autoru petice šokoval.

Pochopil bych kdyby autoři petice hovořili o důvodech proti výstavbě mešity jako jsou terorismus, nerovnoprávnost žen, postavení jinověrců apod. Ale uvést jako důvod odmítnuti konzumace vepřového a piti alkoholu mne dosti šokovalo. Obávám se že postoj bavorských obyvatel k výstavbě mešity, jak vyznívá z tohoto textu petice, není motivován strachem z chováni muslimů, ale odporem k jinakosti/odlišnosti. S takovým přístupem by brzy mohli byt zakázané výstavby vegetariánských restauraci, klubu pro abstinenty, synagog apod.

Jinak je ale obava Angličanů, Němců apod. z výstavby mešit, islámských center a státního uznáni islámu pochopitelná. Bohužel problém negativního vnímáni islámu není jen problémem určitých předsudků a neprav o islámu zažitých mezi Evropany, ale hlavním důvodem je chováni samotných muslimů. Bohužel mezi muslimy není dostatečně silně slyšet hlas odsuzující terorismus jako způsob boje za národní práva (například v Palestině, Iráku, Čečensku) nebo hlas volající po reformaci zkostnatělého výkladu islámského práva apod.

Bob Fliedr v článku napsal několik otázek a vyzval muslimy k jejich zodpovězení: „Velmi podstatné přitom bude, zda v něm muslimové nesmetou ze stolu otázky jako: může se muslim beztrestně stát hinduistou či křesťanem? Je islámské právo šaría nadřazené ústavám evropských zemí? Mají mít ženy stejná práva jako muži? Zavedete šaríi, až vás bude v Evropě většina?“ Jako Evropan islámského vyznáni mohu za sebe a lidi obdobně smýšlející, a za redakci islámských novin, odpovědět takt to: „Ano může změnit vyznáni. - Ne šaria nejen že není nadřazená ústavám evropských zemí, ale sama přikazuje respektovat právo platné v zemi kde žije muslim. Pokud se to nějakému muslimovi nelíbí má se z oné země odstěhovat. - Ano ženy mají mít stejná práva. Jsou určité zákony v šarie jenž již ztratily svůj smysl a v moderní době jsou archaické a vyvolávají nerovnoprávnost. Proto mají byt zrušeny. - Šaria smi byt zavedena pouze tam kde je na tom absolutní shoda celé společnosti. To znamená i shoda případných menšin. Ale nemyslím si, že muslimové se jednou stanou v Evropě většinou a budou tuto otázku řešit.

Bylo by ale dobré kdyby byly tyto otázky položeny všem muslimským představitelům a ti byli vyzváni k odpovědi na ně.

Autor: