6. června 2012 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

NĚMEČEK: Nestyda

Vazebně stíhaný poslanec Rath sleduje dění na galerii pro veřejnost. Tam zasedli i jeho obhájci Adam Černý a Roman Jelínek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vazebně stíhaný poslanec Rath sleduje dění na galerii pro veřejnost. Tam zasedli i jeho obhájci Adam Černý a Roman Jelínek. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Vše, co David Rath prováděl, bylo samozřejmě zákonné. Jen to bylo nestydaté. Po včerejšku končí pochyby o podstatě věci. Rath naznačil, že věděl, že nese peníze; o víně už neřekl ani slovo.

Včera si připravil půdu k poslední únikové variantě: zásahové jednotce vytkl, že ho s penězi dál nesledovala, protože „bych to třeba vrátil nebo šel na policii“.

Tento způsob obhajoby by znamenal, že hodí přes palubu své spoluobviněné Pancovou a Kotta (kteří na rozdíl od něj žádná poslanecká privilegia nemají) a sám se pokusí vyšplhat po jejich zádech.

ČTĚTE TAKÉ

Své vystoupení ve sněmovně využil k pokynu pro spoluobviněné, jak mají vysvětlovat kompromitující odposlechy (prý jen žertovně parodoval literárního chamtivce Gluma), a pro své bývalé podřízené, jak mají vypovídat o zakázkách.

Vedle toho o sobě prozradil i to, co nechtěl. Tedy že velmi špatně snáší vazbu a že ho děsí představa dlouhých let vězení. Člověku by ho bylo líto – nebýt toho, že David Rath se chová tak sobecky. Svým „výkonem mandátu z věznice“ vystavuje hanbě svou zemi, které přísahal věrnost. Britský nebo německý poslanec by už rezignoval a o svou čest bojoval sám.