Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

NĚMEČEK: Vaše a naše

Slovensko

  8:21
Dívat se cizím lidem na výplatnici je divné. U soudu jsme nad Hradem vyhráli s argumentem, že platy a odměny ve státní správě jsou v době škrtů legitimním předmětem veřejné debaty; ale upřímně, zatím v této debatě zdejší noviny daleko nedošly („Hm, plat 90 tisíc plus roční odměna 240 tisíc, není to přepísklé?“ - „Co se mi díváte na výplatnici, šmíráku?“). Zkusíme ji tedy posunout.
Peníze - ilustrační foto.

Peníze - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Ano, špičkoví úředníci mají brát špičkové platy. Ale Česko potřebovalo zvýšit hladinu transparentnosti - aby měli prezident, ministři i šéfové státních podniků pořád na vědomí, že nerozdávají své peníze, ale cizí. Podle nedávné studie Parlamentního institutu jen několik málo vyspělých zemí zašlo tak daleko, že zveřejňují jmenovité platy a odměny (Spojené státy, Finsko, Švédsko). Jiné to dělají od určité výše (Nizozemsko, Kanada), od určité pozice (Slovensko, Maďarsko, Itálie), některé zveřejňují anonymizované tabulky (Kanada, Island, Litva). K vkusnému - a velmi britskému - kompromisu se dobrala vláda v Londýně, která uvádí příjmové hladiny u vyšších „služebníků veřejnosti“. A řada zemí prostě platy tají z principu (Francie, Řecko, Turecko).

Můžeme to teď dál nechat na spontánním vývoji a soudních žalobách. Anebo mohou úřady udělat účinný preventivní krok: samy od sebe zveřejňovat ve výročních zprávách příjmy vysokých úředníků.

Je otázka, jestli se dnešní Česká republika cítí na světovou první ligu v transparentnosti. Ovšem proč by si vlastně měla klást nižší cíle?

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...