Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Názory

Česko-německá deklarace, která byla podepsána před 25 lety, funguje a pomáhá dodnes, tvrdí diplomaté obou zemí

Tak na budoucnost! Podpis česko-německé deklarace zapili 21. ledna 1997 český premiér Václav Klaus (vlevo) a německý kancléř Helmut Kohl jaksepatří pivem. Stalo se tak v pražské restauraci U Modré kachničky. foto: ČTK

Názor
Není to ještě tak dávno, co Češi a Němci jen stěží dokázali pohlížet na vzájemné vztahy jinak než optikou minulosti. A neměli přitom na mysli dlouhá století plodné společné historie v srdci Evropy, nýbrž zejména období mezi rokem 1938 a poválečnou dobou.
  9:50

Zdálo se, že období okupace, holokaustu a vyhnání snad nikdy nepřestane ovlivňovat aktuální společenskou situaci v obou zemích. V souvislosti s touto minulostí, jež neustále zasahovala do přítomnosti, panoval v lepším případě pocit bezmoci, v horším případě dokonce pocit strachu.

Proto není divu, že si obě společnosti postupem času našly náhradní kolbiště s cílem vyřešit a překonat historické konflikty jinými prostředky. Pro Čechy to byly fotbalové stadiony ve snaze konečně porazit ty údajně neporazitelné Němce, pro Němce zase hokejové arény, spojené s touhou ukázat favorizovaným Čechům, zač je toho loket. I když se některá z těchto vítězství stále ještě oslavují, můžeme s úlevou konstatovat, že se oba národy po revoluci snažily tuto dobu nechat za sebou a konečně se se společnou minulostí vyrovnat.

Opravdový zlom

První snahou o průlom na tomto poli byla již v roce 1992 československo-německá Smlouva o dobrém sousedství a přátelské spolupráci. Opravdového zlomu se však podařilo dosáhnout v roce 1997, kdy vlády a později také parlamenty obou zemí schválily Česko-německou deklaraci o vzájemných vztazích a jejich budoucím rozvoji a vdechly jí život založením Česko-německého fondu budoucnosti.

Ne na mém dvorku. Jak Česko a Německo usnadňují důležité stavby

Ústředním bodem tohoto dokumentu, který se měl věnovat především budoucím vztahům, byla právě společná minulost. Minulost, jež se po mnoho století nesla ve znamení opravdové pospolitosti a vzájemného obohacování česky a německy mluvícího obyvatelstva v části světa, kterou výstižně označujeme jako „střední Evropu“. V roce 1997 však stále ještě existovaly důvody, kvůli nimž se na sebe Češi a Němci dívali s jistou dávkou podezřívavosti. Co když Němci přece jen usilují o „čtvrtou říši“ nebo o vrácení Sudet? Popírají Češi vyhnání Němců? Nalezení shody v podobě formulace zdůrazňující, že minulost nesmí v budoucnu zatěžovat vzájemné vztahy, je v tomto kontextu nutné považovat za diplomatický majstrštyk.

Ministři zahraničních věcí obou našich zemí, Jan Lipavský a Annalena Baerbocková, ve včerejším společném prohlášení zdůraznili, že se společná deklarace zasloužila o respekt a důvěru mezi našimi zeměmi. Vsadila totiž na oba tyto aspekty – jak na respekt, tak na důvěru – a odmítla pokračování starých konfliktů. Navíc vytvořila nástroje, jako je například Česko-německý fond budoucnosti a Česko-německé diskusní fórum, které umožnily napříč hranicemi budovat a prohlubovat respekt a důvěru také v rámci každodenního setkávání Čechů a Němců. Vznikl tak dobře financovaný institucionální rámec pro každodenní spolupráci založenou na stále silnější a silnější důvěře.

Mnoho příkladů potvrzuje, že společná deklarace funguje a pomáhá dodnes. Za zmínku stojí jak nespočet českých iniciativ usilujících o probádání společné minulosti, které s úžasnou samozřejmostí spolupracují s bývalými německými obyvateli a jejich potomky, tak i rozmanité a úspěšné iniciativy Fondu budoucnosti. Dalším důkazem je také skutečnost, že dnes český a německý velvyslanec píší společný článek věnovaný tomuto tématu. Z historického pohledu se jedná o marginálii, v době před podpisem Deklarace by to však bylo naprosto nepředstavitelné!

Dobrý soused a spojenec

Je pravda, že Češi a Němci – stejně jako ostatní Evropané i všichni naši současníci – stojí před obrovskými výzvami. V roli onoho kolbiště, na němž je nutné obstát, jsme minulost už dávno nahradili budoucností. V době, kdy se interpretace historie stává na jiných místech našeho kontinentu stále častěji nástrojem politického boje, se jedná o opravdový výdobytek. V rámci česko-německých vztahů jsme dosáhli mnoha úspěchů. A při pohledu na všechny úkoly, které nás v budoucnu čekají, je velmi důležité a zároveň uklidňující se alespoň na chvíli zastavit a uvědomit si, že těmto výzvám nečelíme sami a že máme hned v sousedství dobrého přítele a spojence, který nám pomůže budoucnost lépe chápat a zvládnout.

Autoři jsou velvyslanec České republiky v Berlíně a jeho protějšek ze Spolkové republiky Německo v Praze. 

Autor:

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...