Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nepřesnosti komentáře k ochraně klimatu

Názory

  19:39
Ad LN 14. 2.: Bursík mezi svými

Daniel Kaiser se dopustil v sobotním komentáři k ochraně klimatu několika nepřesností. Profesor Pačaurí není železniční inženýr, nýbrž profesor ekonomie specializovaný na ekonomické aspekty vztahu energetiky a životního prostředí. Mezivládní panel pro změny klimatu se totiž zabývá nejen klimatologickou, ale také ekonomickou stránkou věci.

Sir Nicholas Stern, šéf ekonomické služby britské vlády a předtím hlavní ekonom Světové banky, nepublikoval "katastrofickou předpověď, jak závratně teplota Země vystoupá". Jeho zpráva totiž neobsahuje klimatologické prognózy. Shrnuje dosavadní výzkum ekonomických škod i přínosů globálních změn klimatu a nákladů na snížení emisí. Sotva se proti ní mohl ohradit "klimatolog, jehož [Sternův tým] citoval nejčastěji", protože se klimatologií téměř nezabývá. Většina je věnována ekonomii a pokud by si někdo dal práci a spočetl, který autor je na 700 stranách nejčastěji citován, bude to jistě spíše ekonom než klimatolog.

Čtenáři Lidových novin jistě uvítají větší solidnost při práci s fakty.

Jakub Kašpar, tiskový mluvčí MŽP

STANOVISKO AUTORA:

Profesor Pačaurí sám ve svém životopise (rkpachauri.org.) uvádí, že vystudoval strojní inženýrství na Indické železniční škole strojního a elektrického inženýrství v Džavalpúru a nastoupil do Diesel Locomotive Works. K enviromentalismu se namotal teprve v devadesátých letech coby ředitel vědeckého ústavu TERI; mezitím už ovšem stihl pracovat pro Světovou banku nebo OSN . Je rozdíl mezi vědcem a vědeckým funkcionářem.
Podstatou Sternovy zprávy je odhad ekonomických škod zaviněných globálním oteplováním. Stern si ke svým propočtům vybírá ty nejkatastrofičětjší klimatické prognózy, ne že ne. Předpokládá například, že už v roce 2035 vzroste teplota o 2 stupně Celsia. Richard Tol, kterého Stern citoval 63krát, sice opravdu není klimatolog, jak jsem chybně napsal, ale ekonom životního prostředí. O slavné Sternově zprávě ovšem řekl: Je tak přehnaná, že svému studentovi bych za ni dal dostatečnou, jen kdybych zrovna měl dobrou náladu.
Daniel Kaiser, komentátor LN

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!