Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

O jízdě časem

Názory

  9:14
PRAHA - Nevím, čím to, možná na mne vší silou dopadla krize středního věku „jako železná pěst bez nejmenšího slitování“, jak říkal oblíbený komunistický prokurátor Urválek. Prožívaný čas mi však stále častěji připomíná nervózního důchodce, který vás zezadu popostrkuje při nastupování do tramvaje.

Záběr z filmu Hoří, má panenko. foto: Reprofoto

Honem, honem, hejbni sebou! Hrr, za dalšími zážitky! Od výročí 17. listopadu 1989 uteklo teprve šestnáct roků a mně se zdá, že jsem mezitím prožil víc než stoletý uzbecký lovec. Všechno asi prudce kamsi směřuje (nebudu psát kam). Vždyť i nejvyvolenější z vyvolených šupem stěhují, buď ven z vily, nebo naopak do křesla ministra zdravotnictví.

Ba i tvář nejpopulárnějšího politika země se za pár let zmačkala k nepoznání jak v zrcadlovém bludišti na Petříně. Původně kulaté a upřímné líce Vladimíra Dlouhého se pak protáhly a zešišatěly do klukovské podoby Stanislava Grosse a nyní se ustálily do lidem milované podoby Vítězslava Jandáka. Kdo příště na jeho hitparádové místo? Leoš Mareš?

V době videoklipového a virtuálního vnímání reality, výroby instantních mediálních celebrit a za únavného sledování nekonečného proudu afér a skandálů politiků, podnikatelů, soudců či policistů, jimž jako by praskl vodovod slušnosti, zní věru starosvětsky Goetheho faustovské oslovování okamžiku: „jsi tolik krásný, prodli jen.“ Krásné prodlení okamžiku si lze ovšem představit i tak, že si u ranní kávy z novin přečtu, že osvobodili Vladimíra Hučína a konečně zavřeli Pavla Minaříka.

Bať, bať, leccos „fičí“ jinak, neodpustím si. Loni železná Sparta neohroženě vládla fotbalové lize a děsila přední evropské kluby v Lize mistrů. Dnes? Z jejích hráčů jsou leda papíroví čerti na export do Ruska. Brzdou v podobné bezhlavé jízdě časem bývá připomínání výročí. Zítra nastanou hned dvě překvapivá.

Devadesáti (!) se dožívá Vladimír Bor; hudební kritik, který psal čtyřiačtyřicet let zasvěcené recenze mj. o opeře do Lidové demokracie, zároveň polovina „rýmující se“ barrandovské dramaturgické skupiny Šebor - Bor, podepsané například pod Formanovými filmy jako Konkurs, Černý Petr, Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, pod Passerovým Intimním osvětlením, Sirového Smuteční slavností nebo Papouškovým Ecce homo Homolka. Jak vidno z posledních neradostných výsledků, takové citlivé, vstřícné a velkorysé dramaturgy Borova formátu současná česká kinematografie nemá a vypadá to, že byli zrušeni, jako komunisti vymazali střední třídu a živnostníky.

K mému lehkému úleku je v pátek šedesát Ladislavu Kantorovi, zakladateli, zpěváku a textaři skupiny C&K Vocal, která vyvzdorovanými pořady a deskami jako Generace, Čas her, Krajiny duše, krajiny těl nebo Balada o Zemi leckoho probudila a povzbudila v tom, že i nevlídným normalizačním režimem lze kráčet se vztyčenou hlavou a rovnou páteří. Nekompromisní postoje milý „kujón“ Ladislav neztratil, ani když se stal ředitelem sekretariátu prezidenta Havla, na dva roky šéfem České filharmonie či členem zastupitelstva v Roztokách. Přísných Kantorů není nikdy dost.
Autoři: