23. října 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

ZVĚŘINA: Občané rozhodli, politici to musejí zařídit podle nich

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Volič splnil přání Andreji Babišovi a dal jeho hnutí tolik hlasů, že jej nelze při sestavování vlády obejít. Tím ovšem končí pro předsedu ANO seznam dobrých zpráv. V sousedství osmi stran může převaha ANO vypadat velice pohodlně, ale nezapomínejme na to, že dvě strany jsou protisystémové (okamurovci a komunisté) a ty zbylé před volbami říkaly, že s Babišem se nikdy nedohodnou.

Pokračování stávající koalice, jako nejpohodlnější řešení, naráží kromě úbytku sil (ze 111 mandátů na 103) též na fakt, že lidovci i sociální demokraté vyšli z vlády citelně oslabeni. To samo o sobě nemusí být argumentem proti pokračování spolupráce, protože ta zajišťuje pro příští roky pozice pro straníky a lepší pozici i u sponzorů. Nicméně předsedové musejí držet to, co slibovali před víkendem, proto nemohou ihned kývnout na Babišovu nabídku.

Matematicky sice koalice všech proti Babišovi možná je, nicméně představa, že se domluví strany demokratické i nečitelné (Piráti) s extremisty (KSČM, okamurovci) a vydrží jim to čtyři roky, je takříkajíc fantasmagorická. Koalice všichni proti ANO je nefyziologická, tedy neživotaschopná. A pokud by se snad někdo opájel představou, že pomocí této nesourodé koalice dovede zemi k předčasným volbám, pak lze čekat jen další zisk pro strany označované jako nesystémové.

Možností koalic je mnoho, ale nejsilnějším faktorem nebude ani tak touha Andreje Babiše po levicově-středové nebo po pravicové exekutivě, hlavní roli převezme čas. Voliči během několika týdnů začnou být netrpěliví a žádat celkem logicky politiky, aby se zařídili podle jejich volby. Mezitím ovšem projdou reflexí i stranické sekretariáty a dostane se jim i ohlasu na výsledek z regionů, takže nemůžeme vyloučit ani výměny předsedů či místopředsedů. Na druhé straně stojí ANO, které se nijak nezavázalo, tedy může usilovat o cokoli od menšinové jednobarevné vlády až po vládu sestavenou stranami napříč „z odborníků“. Vyjednávání patrně nebudou blesková, ale pod stromeček bychom vládu dostat mohli.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz