Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Názory

Od smogu k zeleni: 20 let ekologizace Česka. Vrcholem bude klimaticky neutrální kontinent

Anna Kárníková. foto: Profimedia.cz

Názor
Ekologická politika v Evropské unii byla ještě donedávna příkladem nečekaného úspěchu. Za posledních 50 let se vypracovala z vedlejšího produktu ekonomické integrace na svébytnou oblast, ve které bylo přijato přes 600 legislativních aktů.
  16:10

Navzdory logice největšího společného jmenovatele, kterou by člověk čekal ve formaci desítek rozličných států v režimu většinového hlasování, měla ekologická politika v Evropské unii výraznou dynamiku a posouvala dopředu ambice nejen členských států, ale i globálního společenství. Přesně takový efekt měla Evropská unie i pro Českou republiku.

Členství v Evropské unii pohánělo ekologické politiky v Česku dlouho před naším vstupem – už od devadesátých let, kdy jsme se stali kandidátskou zemí, jsme slaďovali naši legislativu a viděli první jasné výsledky – například v kvalitě vzduchu, kde díky novým limitům a dalším opatřením klesla míra znečištění oxidem siřičitým během necelých deseti let o 90 procent. Podobným úspěchem bylo dotažení likvidace neřízených skládek.

Plán obnovy nenadchl. Nová verze přidala 11 miliard na životní prostředí, ubrala peníze podnikatelům

Ze strukturálních fondů EU jsme financovali infrastrukturu tříděného sběru, recyklace a zpracování odpadů, která se stala prvním symbolem širokého přijetí ekologického uvažování lidmi v Česku. Evropské směrnice fungovaly jako katalyzátor vnitřní diskuse a opora pro ekologicky smýšlející politiky i aktivisty – bez evropské legislativy a evropských fondů by se o každé opatření vedly mnohaleté boje.

Stýkání a potýkání se našich političek a úředníků s evropskými institucemi a skrze ně s ostatními členskými státy nakonec pomohlo zlomit i český klimaskepticismus politických elit – co se v českém dolíčku zdálo být přijatelné, se ve světle evropské úrovně rychle ukázalo neživotaschopným. Přispěly k tomu i jednoznačné důkazy o proveditelnosti změn – klimatické cíle pro rok 2020 byly z řady stran označovány za nesplnitelné, přitom jich Evropská unie jako celek dosáhla. Modernizace české energetiky probíhá dneska především díky evropským cílům a evropským penězům.

Ambiciózní cíle a silný protipohyb

Vrcholem ekologických ambic evropského společenství je bezpochyby závazek stát se do roku 2050 klimaticky neutrálním kontinentem, cestou k tomu má být balíček opatření známý jako Green Deal. Ambiciózní cíle však vyvolávají silný protipohyb a zdá se, že evropské lídry a lídryně tváří v tvář tvrdému geopolitickému soupeření a domácímu odporu proti náročným změnám postihla malomyslnost.

OSN se dozví, jak Češi chytře třídí. V delegaci bude i česká Miss World

Jako první přišly na špalek plány krotit průmyslové zemědělství – pod pochybnými záminkami potravinové bezpečnosti padly pod stůl jak plány omezovat pesticidy, tak snaha nechávat na orné půdě více prostoru přírodě.

V prioritách Evropské rady na příštích pět let, kterou chtějí hlavy členských států schválit nyní v červnu, se ochrana klimatu zmiňuje pouze jednou, ve vazbě na inovace – dominují témata bezpečnosti a konkurenceschopnosti unijního průmyslu. Potřebu úpravy ekologického balíčku zmiňují také zelení evropští zákonodárci. Kromě oslav dvaceti let úspěšné ekologizace skrze naše členství v EU na nás tak čeká složitá debata o tom, které z ambic chceme přehodnotit. Tlak klimatické změny a krize biodiverzity ale přitom nikam nemizí, jak nám připomnělo i letošní rozkolísané jaro.

Autorka je ředitelka Hnutí Duha.

Autor: