20. dubna 2007 8:41 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Odboroví hejlové

PRAHA Stávka ve Škodě Auto skončila a obě strany se tváří spokojeně. Důvody jsou nasnadě, „dělníci a technici“ nedostali víc, než jim byl zaměstnavatel ochoten nabídnout již minulý týden, a odborářští bossové si udělali reklamu a zajistili dojem, že svým ovečkám cosi vybojovali.

V případě pana Povšíka se dokonce mluví o jeho možné politické kariéře. Jeho zásluhou se také mohl zviditelnit sociálnědemokratický „nezávislý“ odborář-senátor Štěch.

Je pochopitelné a zcela legitimní, že odbory využijí spor v nejdůležitějším průmyslovém závodě v zemi pro své účely. Dost neblahá je však fixace odborů na jedinou politickou stranu (ČSSD), zvláště ve spojení s protimanažerskou a protikapitalistickou rétorikou, jaké jsme byli svědky v Mladé Boleslavi.
 
Koncepce, kterou tu právě ČSSD v průmyslové politice prosazovala – tedy přeměna Česka v levnou montovnu – naráží na hranice svých možností. I z Německa přesouvá většina výrobců podstatnou část výroby na levnější východ, nedělají to pouze prémiové značky Mercedes, BMW či Porsche. Co budou dělat škodováčtí odboráři, až dojde na přesun výroby z Česka? Vzpomeňme na „úspěšnou“ montovnu Philipsu v Hranicích na Moravě. Škodovka je samozřejmě něco jiného, ale tlak globalizace doléhá i na ni. Pomohou pracujícím Štěchové a Falbrové, až půjde opravdu do tuhého? Těšínská jablíčka.

Martin Zvěřina

Autor

Martin Zvěřinamartin.zverina@lidovky.czČlánky