Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Palachův týden očima Procházkové: Policie mne pustila až k ránu. A byla jsem hrdá

Palachův týden očima Procházkové: Květy mě opět zachránily. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Palachův týden očima Procházkové: Květy mě opět zachránily. | foto: ČTK

PRAHA Lidovky.cz přinášejí seriál, ve kterém nynější členové redakce Lidových novin a serveru Lidovky.cz vzpomínají na to, jak události Palachova týdne prožívali oni.

Vybavena průkazkou echtkomunistického rodinného časopisu Květy jsem přišla 15. ledna 1989 na Václavské náměstí, přiznám se bez mučení, bez kytice. Rozhánění disidentů obušky jsem pozorovala z bezpečné vzdálenosti, s fotoaparátem na krku. Nevyfotila jsem nic. Později jsem objektiv namířila často na scény mnohem drastičtější, ale tahle situace mi přišla jaksi nepatřičná.

Druhý den jsem se osmělila, a k davu, který jasně deklaroval, že protestuje, jsem se přidala slabým hláskem. „Hanba“ šeptala jsem, když se řady policistů s obuchy blížily. Ale ty Květy, časopis stmelující komunistickou rodinu, mne opět zachránily.

Petra Procházková, reportérka Lidových novin

Petra Procházková, reportérka Lidových novin
Petra Procházková

Následoval den třetí. Lidé byli pohoršeni a mne se zdálo, že zprávy v televizi by mne měly urážet. Neboť tam o nás – poprvé jsem pocítila sounáležitost s těmi, co si nechali po zádech jezdit obušek – říkali ošklivé věci.

Den čtvrtý se mi podařilo přesvědčit několik osvícenějších kolegů z redakce, aby šli se mnou. Byla jsem tam tehdy nejmladší. Takže to pokládali za jakousi skoro rodičovskou povinnost, doprovodit mne... a chránit. Z ochrany nakonec nic nebylo. Jmenovat je nebudu. Donedávna byli v poměrně vysoké činné službě. Ne, že bych se jich bála, ale jak se u nás v Čechách teď říká, kopat do nebožtíků se nesluší.

Něco se tam děje

Byl čtvrtek a ze mne byl zkušený demonstrant. Věděla jsem zhruba, odkud přijdou obuchy, kam utíkat před vodními děly a že slzný plyn vypuštěný do podchodu metra je opravdu k pláči. Unikla jsem včas, směrem k Vinohradské, nahoru, podél muzea, tak jak jsem to měla předem promyšlené. Večer mi zavolala moje spolužačka z fakulty žurnalistiky Marika Táborská. Byla mimopražská jako já, a Palachův týden málem propásla. Kdyby ovšem ve čtvrtek večer nezavolala, že míří do Prahy, neboť i u nich na maloměstě se šušká, že se tam něco děje.

Konečně. Konečně se mohu s někým podělit o ten zážitek, a hlavně o tu získanou zkušenost. Mohu někomu ukázat, jak jsem se naučila demonstrovat a unikat policistům. Mám obecenstvo, mám diváka. V pátek jsme vyrazily společně, já v nové roli průvodce po památných místech občanského odporu, Marika s očima dokořán a snad si to nenamlouván, s náznakem obdivu ke mně, která tady na tom nebezpečném místě prožila celý týden.

"Byla jsem jí dobrým učitelem."

Lidé už spíš postávali na chodnících a zkoušeli, co VB vydrží. Sebrali mne nedaleko Domu potravin. Přistoupil ke mně zezadu muž v civilu a požádal přísným hlasem o doklady. Myslím, že kdybych tehdy neměla diváka v postavě Mariky Táborské, asi bych schlíple občanku vytáhla. Ale jako zkušený demonstrant  jsem se musela vzepřít. Pak mi další muži, ti už měli uniformu, nasadili pouta, táhli mne směrem k vestibulu stanice Muzeum a já slyšela, jak lidé na chodníku křičí: „Hanba“. A mezi nimi jsem rozeznala i hlas drobné Mariky Táborské. Potěšilo mne to. Byla jsem jí dobrým učitelem.

Ve Školské ulici na VB mne nechali stát pár hodin u zdi spolu s řadou ostatních, z nichž bych ráda ještě někoho někdy viděla. Pustili mne k ránu. Hrdou, že jsem na poslední chvíli stihla být perzekvovaná.

Následující den jsem složila doktorát na téma kreslené seriály s důrazem na vývoj časopisu Čtyřlístek, a hned poté mne šéfredaktor Milan Codr, ač chovající ke mně stařecky chlípnou náklonnost, vyrazil na hodinu z Květů, čímž začala nová etapa mého života. Našly jsme se s Lidovými novinami.

Petra Procházková

Autor

Petra Procházkováberkating@seznam.czČlánky

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...