19. ledna 2014 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Palachův týden očima Vačkova: Vyděšení lidé byli promočení na kost

Hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrob Jana Palacha na Olšanských hřbitovech. | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA Lidovky.cz přinášejí seriál, ve kterém nynější členové redakce Lidových novin a serveru Lidovky.cz vzpomínají na to, jak události Palachova týdne prožívali oni.

V lednu 1989 jsem chodil do přípravky pro zahraniční studenty na pražském Albertově. Spolužák z Nikaraguy – myslím, že se jmenoval Hernando – jednou nadšeně říkal, že je v centru „revolución“ a že se tam máme rozhodně jít podívat.

Veselin Vačkov, ředitel redakce LN

Veselin Vačkov, ředitel redakce LN
Veselin Vačkov

Skončilo to tak, že jsme spolu s davem lidí, který prchal před policií, uvízli ve vestibulu metra Můstek. VB uzavřela metro a také výstupy do ulic. Strávili jsme tam několik desítek minut, lidé byli vyděšeni, někteří byli vodními děly promočeni na kost.

Pak příslušníci začali „vypouštět“ vestibul a kontrolovali doklady. Hernando mi pošeptal: „Jestli mě chytí, vyhostí mě a letím domů“. Nakonec se dav pohnul a na chvíli prorazil kontrolu. Dostali jsme se ven a utekli.

Veselin Vačkov

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz