20. září 2012 9:56 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Česko zakázalo lihoviny. Navždy

Vláda dnes jednala o opatřeních kvůli otravám metylalkoholem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vláda dnes jednala o opatřeních kvůli otravám metylalkoholem | foto: ČTK

Ministr zdravotnictví Luboš Heger prosadil 1. října 2012 ve vládě zákon, kterým se zakazuje výroba, prodej a požívání alkoholu s více než 20 % alkoholu. Zákaz začal platit i na Alpu francovku, vody po holení, přípravky po čistění zubů i nemrznoucí kapaliny do ostřikovačů. Policie totiž nenašla zdroj otrav metanolem, které jen během září připravily o život několik desítek Čechů.

Premiér Petr Nečas a česká vláda společně s likérkami sice vypsala na dopadení pachatele odměnu 100 miliónů korun, ale ani to vzhledem k miliardovému obratu obchodu s nelegálním alkoholem nebylo účinné. Proto Nečas, který se rozvzpomněl na svá školní léta, v rozčílení na tiskové konferenci vyhlásil, že když se pachatel nepřizná, nenapije se lihovin v Česku už nikdo.

Pak sice uvedl, že si to nepamatuje, ale záznam ČT 24 ho usvědčil z opaku. Vláda, na jejímž zasedání chyběl po náhodném požití kapaliny do ostřikovačů ministr financí Miroslav Kalousek, pak Nečasovu hrozbu podpořenou Hegerem skutečně prosadila.

Metanolová aféra:

České likérky reagovaly různě. Becherovka přenesla výrobu do bavorského Neu Gablonz a vrátila se k původní receptuře předválečných sudetoněmeckých majitelů. Výrobci „tuzemáku“ začali produkovat už namíchaný grog, který se stal hitem následující lyžařské sezóny, zvláště mezi českou a polskou mládeží. Největší potíže měli výrobci slivovice, ale jen do té doby, co se jim podařilo s povidly s přídavkem alkoholu uspět na ruském trhu, kde si jich sibiřští těžaři objednali na druhé pololetí roku 2013 deset vlaků.

A Strakova akademie lehla popelem

Zákaz lihovin si naopak velmi pochvalovaly pivovary, kterým díky tomu, že návštěvníci hospod nekombinovali pití piva s lihovinami, stoupl v prvním pololetí 2013 tuzemský prodej o 29 % a Češi opět obhájili celosvětový primát největších pijáků piva.

Na podzim roku 2013 však přišla další katastrofa. Z nelegálně vyráběného piva se otrávilo osmnáct českých občanů na Broumovsku a Karvinsku. V Česku byla proto 5. září 2013 vyhlášen zákaz pití piva. 7. září rozvášněné davy vzbouřených Čechů oblehly Strakovu akademii, která v osm hodin večer vzplála a lehla popelem. Premiér Petr Nečas a několik ministrů uprchlo na lodi do Německa, kde požádali o politický azyl.