26. září 2011 14:48 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Co si myslí Švýcaři o Česku, Švýcarsku východní Evropy

Švýcarsko - Matterhorn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarsko - Matterhorn | foto: Shutterstock

Zürich, noblesní kavárna. Dva pánové v oblecích, na stolku káva o koňak.

Muž č.1: Četl to, Franz?

Muž č.2: Co myslej Ignác?

Muž č.1: To vo tom Česku, Tschechei, nebo Böhmen, jak tomu řikaj.

Muž č.2: A co myslej Ignác? To vo tom Čmejlovi a Škodovce, nebo vo tom Pitrovi?

Muž č.1: Ne, to vo tom Švýcarsku. Že prej to bude Švýcarsko.

Muž č. 2: Ale Ignác. Byl von někdy v Tschechei? To nikdy nemůže bejt Švýcarsko. Kdyby Ignác viděl ty jejich hory, to nejsou hory, to sou kopečky. Ty tady ani nemaj jméno. To nikdy nemůže bejt Švýcarsko.

Muž č.1: Ale já četl v novinách, že to může bejt Švýcarsko ekonomicky, věděj Franz.

Muž č.2: Ignác, to je hrozná blbost. Kdyby byl někdy v Tschechei, tak by věděl, že tam lidi žijou z čtyři sta nebo tři sta euro na měsíc. To daj tady Ignác za tři dobrý vobědy. A co budou jíst zbylejch dvacet sedm dní?

Muž č. 1: V těch novinách ale psali, že je dobrý tam investovat.

Muž č.2: V Tschechei? To bych musel bejt Ignác úplnej blázen. Podívaj, můj bratranec tam měl po první světový válce továrnu, pěknou, někde u Liberce. A teď si poslechnou. V roce 39 přišli nacisti a továrnu arizovali, v roce 1945 přišli sověti a všechny stroje odmontovali a odvezli jako válečnou kořist. Zbytek pak Češi zabavili, protože řekli, že můj bratranec mluvil německy, takže je Němec a basta. V roce 48 to pak celý znárodnili, aby to v roce 1991 zase privatizovali, pak to nějakej Čech vytuneloval a z továrny, tedy toho co z ní zbylo, postavili kasíno. Můj bratranec z toho neviděl ani vindru. Tomu řikaj investice?

Muž č.1: Ale to samé se dělo v Polsku, Maďarsku, na Ukrajině...v těch novinách psali, že Česko může být Švýcarskem východní Evropy.

Muž č. 2: To Ignác měl říct rovnou. Byl Ignác někdy ve východní Evropě? Uměj si představit, jak by vypadalo Švýcarsko, kdyby bylo ve východní Evropě....

Opona

P.S. Zpráva televize CNBC má dvě části. Dobrou, v níž se píše, že by Česko mohlo být Švýcarskem střední Evropy. Špatnou, že nás svět pořád pokládá za východní Evropu.

Najdete na Lidovky.cz