18. října 2012 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Kvůli máslu zablokuje Nečas unii

Předseda vlády a šéf ODS Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda vlády a šéf ODS Petr Nečas. | foto: ČTK

Lidovým novinám se podařilo získat záznam z jednání české vlády před summitem Evropské unie, který jednal ve čtvrtek a v pátek o bankovní unii EU, hlavní podmínce přežití jednotné evropské měny euro.

Vláda dala premiérovi Petru Nečasovi jasný mandát, aby bankovní unii zablokoval. Česká podmínka je přitom jasná. Brusel musí povolit České republice výjimku v používání názvu „pomazánkové máslo“. „Přes to nejede vlak. V Bruselu to vědí jasně. Česká vláda to odhlasovala jednomyslně,“ uvedl pro LN zdroj z kabinetu, který si nepřál být jmenován.

Bouří se také výrobci pomazánkového másla. „Jestli vláda nedokáže ubránit ani pomazánkové máslo, tak jí namažeme schody tak, že nevydrží ani do konce října,“ prohlásil manažer jedné z domácích mlékáren. „Je to pro nás zásadní vývozní artikl. Názvem „pomazánkové máslo“ se nám podařilo oblbnout zákazníky nejen v Česku, ale i v mnoha dalších zemí Evropské unie. Jmenuje se to „máslo“ a my to vyrábíme s třetinou tuku, za polovinu ceny, než za kolik se dělá skutečné máslo. To je přece super,“ dodal pro LN manažér, který si nepřál být jmenován. „To, že nám to unie chce zarazit, to je něco neuvěřitelného. Přece nemohou bránit výrobcům, aby mátli spotřebitele. To bychom časem do salámů museli dávat jen maso.“

ČTĚTE VÍCE:

Premiér Petr Nečas se ve vládním speciálu před odletem na summit EU vyjádřil podle jedné z letušek jednoznačně. „Pánové, jdeme do bitvy. Buď vyhrajeme pomazánkové máslo, nebo oni prohrají to svoje euro. Jsme připraveni bankovní unii zablokovat,“ prohlásil ke své delegaci. Podle zdroje z paluby leteckého speciálu si pak „na kuráž“ dal společně s některými členy delegace panáka slivovice.

Jak hlásil po příletu do Bruselu zpravodaj LN, Nečas a několik dalších členů delegace bylo hned z letiště odvezeno do jedné ze zdejších nemocnic s podezřením na otravu metylalkoholem. Všichni členové delegace jsou mimo nebezpečí života a otravu přežijí bez trvalých následků. Zdroj otravy metylem se zatím nepodařilo zjistit. Summit EU se konal bez české účasti, bankovní unie byla schválena a pomazánkové máslo se bude jmenovat „mléčná pomazánka“.

P.S. Podle zdroje LN byl ke krabici dárkového balení slivovice přidělán lísteček: „Petru Nečasovi s přáním dlouhého působení v čele ODS srdečně Václav Klaus“.

P.S.P.S. Nejde v žádném případě o realitu, ale o pouhé smyšlenky. Slivovici si po ránu Petr Nečas rozhodně nedává.