26. října 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PALATA: Účetní uzávěrka války v Libyi

Oslavy ve městě Syrta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oslavy ve městě Syrta. | foto: Reuters

Z kruhů blízkých vedení Severoatlantické aliance se Lidovým novinám podařilo získat závažný dokument o válce v Libyii. Jeho obsah nyní zveřejňujeme.

Dokument č. 23468/2011
Věc: Auditorská uzávěrka války v Libyi

Odhadované náklady: 428 miliónů dolarů
Odhadovaná délka operace: 8 týdnů
Skutečné náklady: 4,2 miliardy dolarů
Skutečná délka operacd: 8 měsíců
Důvody zvýšení nákladů: Chaotické velení povstaleckých sil, nízká bojová morálka, nedostatečný výcvik, rabování během bojových operací, počáteční nedostatek zbraní.
Důvody prodloužení operace: Nedostatečný počet letounů NATO, velice omezená účest armády USA, rozhodnutí nezabít plukovníka Kaddáfího hned a leteckými údery, ale nechat to na povstalce.
Rozpis nákladů:
Letecký benzín: 0,8 miliardy dolarů
Přesně naváděné bomby: 0,2 miliardy dolarů
Bomby: 0,5 miliardy dolarů
Betonové atrapy bomb: 0,5 miliardy dolarů Střely s plochou dráhou letu: 0 dolarů (použito vyřazené zboží) Platy letců: 0,5 miliardy dolarů Platy námořníků: 0,5 miliardy dolarů Náklady tajných výcvikových, výzvědných a bojových operací: 1 miliarda dolarů Humanitární pomoc, výroba povstaleckých vlajek, novinářské exkurze: 0,2 miliardy dolarů Mezinárodní soud nad plukovníkem Muammarem Kaddáfím: 0 dolarů Zničená letecká a námořní technika: 0 dolarů Výplata odškodného pozůstalým po padlých vojácích NATO: 0 dolarů

Dosažené výsledky:
Muammar Kaddáfí je mrtvý
Jeho synové mrtví, nezvěstní, nebo v emigraci Moci v zemi se ujala nová vláda složená hlavně z bývalých ministrů a představitelů Kaddáfího režimu, která možná někdy v zemi uspořádá možná něco jako volby.
Kontrakty na plyn a ropu a koncese západním koncernům jsou nebo budou obnoveny v plném rozsahu a za částečně lepších podmínek.
Očekávat se dají zakázky na obnovu měst zníčených boji a spojeneckým bombardováním.
NATO ukázalo, že k svržení středně silného diktátorského režimu v arabském světě stačí padesát stíhaček a pár bojových lodí.

Doporučení:
Operace v Libyi byla v porovnání s Afghánistánem nebo Irákem poměrně efektivním způsobem změny režimu s očekávanými podobnými výsledky, jako asi několikaset násobně náročnější akce v těchto zemích. Doporučujeme použít tento druh operace v Sýrii, Jemenu a dalších státech.

V Londýně 22.10.2011                                                                   Vypracoval.......

P.S. Redakce pochybuje o pravdivosti dokumentu. Jméno auditorské firmy světového významu ale raději nezveřejňujeme, co kdyby pravý byl.