Pondělí 6. prosince 2021, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

PAROUBEK: Zdravý rozum je na straně prezidenta. Bakalář Lipavský ve mně také nevyvolává nadšení

Jiří Paroubek foto:  Michal Šula, MAFRA

Názor
Bývaly doby, kdy jsem rád poslouchal či četl komentáře Petra Nováčka. V posledních letech se mi ale Petr Nováček zdá, možná proto, že je zaměstnancem Českého rozhlasu, poněkud politicky jednostranný ve svých soudech. A takový je podle mého názoru i jeho článek pro Lidovky.cz.
  13:42

Petr Nováček se připojil v možném kompetenčním sporu mezi budoucím premiérem a prezidentem o jmenování ministra jako rádoby objektivní komentátor do široké fronty pravicových politiků a jejich družin.

Co se stalo? Prezident Zeman po nemocniční debatě s pověřeným premiérem Petrem Fialou sdělil dychtivému publiku, že má vážné výhrady ke jménu jednoho z členů budoucí Fialovy vlády. I když ani jeden z obou aktérů schůzky nepotvrdil, o koho se jedná, média, ale i řada politiků, vydedukovala, že se prý jedná o Jana Lipavského, takto dominanta Pirátů na funkci ministra zahraničí. Už to, že celkem bez velkých problémů logickou analýzou média i politici došli k závěru, kdo je tím slabým kusem z Fialova stáda, samo o sobě ukazuje, že Lipavský žádným politickým Einsteinem není.

Fiala si může vzít příklad. ‚Jsem povinen odvolat ministra, ale u jmenování to není jisté,‘ řekl Havel Zemanovi

Pokud Petr Nováček v článku píše, že „Lipavský je v oboru mezinárodních vztahů uznávaný odborník…“, nevím, o čí názor se vlastně opírá. Možná že je to názor pirátky Richterové, která poněkud tajuplně sdělila před pár dny veřejnosti, že zahraniční diplomaté berou Lipavského jméno pozitivně. Chtělo by se zeptat, kteří zahraniční diplomaté? Ale chtěl bych poradit paní Olze Richterové a Petru Nováčkovi, aby příště nebrali vážně „diplomatická“ vyjádření diplomatů (pokud ovšem vůbec taková pozitivní vyjádření byla). Diplomaté totiž vždycky mluví „diplomaticky“, to je totiž podstata jejich činnosti. Pokud Jan Lipavský byl ještě před čtyřmi lety (prý) uznávaným odborníkem v oblasti IT a pak se povrchně čtyři roky zabýval otázkami souvisejícími s mezinárodními vztahy, a to coby místopředseda zahraničního a také bezpečnostního výboru v minulém volebním období sněmovny, není to pro mě žádná úžasná kvalifikace. A žádné doporučení do funkce, kterou ve vládách hodných toho jména zastávají silné politické figury, a nikoli političtí outsideři.

Jde o kvalifikaci, ne názory

Trošku zašmodrchaně Petr Nováček ve svém článku kladně hodnotí, že (rozumí se Lipavský) „… neprošel diplomatickou drezurou v Černínském paláci neboli ‚zamini‘…“. Ale to já jako přednost rozhodně nevidím. Adept na ministra zahraničí by měl mít nějakou politickou a nejlépe diplomatickou zkušenost. Tu by nahradila například dlouholetá činnost v mezinárodní neziskové organizaci (o Aspen Institutu, jehož je Lipavský členem, bych ovšem raději pomlčel) anebo i ve velké nadnárodní firmě s význačnými mezinárodními vazbami. Ale v Lipavského případě kde nic, tu nic.

Mluvčí prezidenta na hradním webu blábolí cosi o tom, že Lipavského diskvalifikují jeho názory na politiku Izraele. Já ale v tomto směru mám stejné názory jako Lipavský a Evropská unie. A přesto si myslím, že Lipavský by se neměl usadit do křesla ministra zahraničí.

Zeman vs. Lipavský: bojištěm jsou i ambasády, hradní veto může zbrzdit jmenování padesátky velvyslanců

Také jeho bakalářské vzdělání ve mně nevyvolává žádné nadšení. Možná že by si pan kandidát měl sáhnout trochu do svědomí, zda byl dostatečně pilný při svém vysokoškolském studiu a nemohl to dotáhnout alespoň na magistra. Anebo dokonce na úroveň doktorskou. Kromě toho chci připomenout, že při výběru jakékoliv vyšší funkce na ministerstvu zahraničí (myslím, že se to netýká jen sekretářek), se požadují nejvyšší stupně vysokoškolského vzdělání. Jinak řečeno, naprostá většina odborného personálu ministerstva zahraničí by měla vyšší vzdělání než jejich ministr... Bylo by to dobře?

Myslím, že při jmenování ministrů by měl sehrávat roli především zdravý rozum, který v tomto případě prokázal prezident republiky. Tady nejde o Lipavského názory, v něčem přitroublé a v něčem rozumné, ale o jeho kvalifikaci a celkovou erudici.

A pokud z toho udělá pravice frontový střet s prezidentem a předseda vlády Fiala se skutečně pustí do ústavní žaloby, možná že má šanci spor vyhrát. Ale co s takovým vítězstvím, když pak bude mít na krku ministra zahraničí, který nebude vědět nic o zahraniční službě, nemá žádné zahraniční kontakty (myslím ty politické), má jen povrchní znalosti v oboru, nemá žádnou mezinárodní prestiž a má vlastně jen minimální politické zázemí ve straně s pouhými čtyřmi poslanci.

Být na místě Petra Fialy, poohlédl bych se po jiném jméně, pokud jde právě o Lipavského.

Lipavský a další

Ale upřímně, personální slabost Fialovy vlády nekončí jen u jednoho jména. Ministryně pro vědu a výzkum Langšádlová se nikdy touto oblastí nezabývala. Stejně tak presumptivní ministr financí Stanjura. A co učitel ze základní školy Gazdík, ten že bude schopen řídit střední a vysoké školství na úrovni potřeb 21. století? A mohl bych pokračovat.

Koneckonců ani ten, kdo se zdál být ještě před pár dny kovaným odborníkem a oporou budoucí vlády, prof. Válek, mluví při dotazech na zvládnutí nové vlny pandemie covidu-19 tak nesrozumitelně, že to skoro jeho angažmá v čele ministerstva zdravotnictví zpochybňuje. Přiznám se, že jsem panu profesorovi při sestřihu jeho posledních vyjádření v nedělním pořadu ČT 168 hodin nerozuměl ani já, natož aby mu rozuměl lid obecný…

Ne vždy tedy jde, v případě politiků, o formální vzdělání, jde také o schopnost mj. logicky a srozumitelně hovořit.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat