Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Partnerstvím čelíme skepsi k Evropské unii

Starostové píší

  1:46
Partnerská spolupráce měst znamená, že se dvě komunity spojí, aby pořádaly akce s evropskou perspektivou, s cílem řešit své problémy a vytvářet mezi sebou stále pevnější vazby přátelství.

Jedním z partnerských měst Prahy 20 je německý Brunsbüttel foto: ARCHIV RADNICE

Tuto definici vyslovil Jean Bareth, jeden ze zakladatelů Rady evropských regionů, už po druhé světové válce. Určil tak hlavní hodnoty, které tato spolupráce představuje, je výrazem evropské jednoty a identity a pravděpodobně také nejviditelnější formou evropské spolupráce. Městská část Praha 20 - Horní Počernice se od roku 2004 hrdě hlásí k partnerství s dvěma evropskými městy: německým Brunsbüttelem a francouzským Mions. Aby byla naše spolupráce úspěšná, bylo třeba zajistit propojení všech tří místních samospráv; proto byl v roce 2006 Zastupitelstvem MČ Praha 20 ustanoven Výbor pro partnerství, který zajišťuje komunikaci a organizaci konkrétních akcí mezi městy.

Naše spolupráce se zaměřuje na celou řadu témat a zahrnuje širokou škálu aktérů ze spřátelených měst. Mezi ZŠ Ratibořická a Gymnaziem Brunsbüttel úspěšně fungují pravidelné výměnné pobyty žáků. Pomáhají mladým lidem seznámit se s vrstevníky a životem jiné země, prohloubit znalosti jazyků a získat sebejistotu. Na festivaly do Německa i Francie jezdí naši mladí hudebníci ze ZUŠ Horní Počernice, místní ochotníci už si v Mions také několikrát zahráli. Každoročně pořádáme prezentace našich tradičních Velikonoc ve francouzských školách, představili jsme Prahu na Bienále Evropy, veletrhu partnerských měst v Lyonu k Evropskému roku dobrovolnictví, zajišťovali jsme nespočet výstav, naposledy expozici fotografa Karla Cudlína v Německu. K nejvýznamnějším akcím výboru patří Mezinárodní konference Evropa pro občany – občan pro Evropu k Evropskému roku boje proti chudobě a sociálnímu vyloučení v září 2010 pod záštitou velvyslanců Francie a Německa v ČR. To je pouze stručný výběr z činnosti našeho zahraničního výboru.

Oficiální návštěvy jsou příležitostí k poznání zemí EU a především k pracovním setkáním a debatám o komunálních či veřejných službách, sociální politice, školství, ekologii. Partnerská spolupráce pro nás představuje dlouhodobý závazek. Věříme, že může našim občanům pomoci pochopit, co pro nás Evropa znamená. Dává nám příležitost navázat trvalá osobní přátelství, vzájemně se obohacovat a vyměňovat si názory na rozličné společenské záležitosti a oblasti zájmu. Bývalý německý president Joachim Gauck řekl, že „Evropská unie je komplikovaná, protože musí zvládat komplikované věci.“ Vyzval občany, aby se tohoto procesu aktivně účastnili. Lidská práva a solidarita jsou podle něho prameny, které sjednocují a vytvářejí evropskou identitu. Partnerství mezi městy je jedním ze způsobů, jak čelit skeptickému vztahu k Evropské Unii. Jak říká Gauck: ofenzívně, jasně a zřetelně.

Hana Moravcová, starostka Prahy 20, Šance pro Počernice

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!