7. září 2017 1:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

Náměšťské Folkovky dělají léto létem

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Když prázdniny, tak folkové | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Když prázdniny, tak folkové | foto: ARCHIV RADNICE

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (Kraj Vysočina) K létu patří prázdniny, k létu v Náměšti nad Oslavou pak Folkové prázdniny. Již neuvěřitelných 32 let přináší tento multižánrový festival do našeho města na konci července týden hudby, divadla, tance, výstav, tvořivých dílen a dobré nálady. I letos předčil naše očekávání.

Hudebních festivalů je během letních měsíců jako máku a o publikum se do jisté míry přetahují. Jen na Vysočině vím o minimálně dalších deseti festivalech, které proběhnou během prázdninových měsíců. Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou si však díky svému nezaměnitelnému stylu, který kombinuje světové i domácí interprety world music, moderního jazzu, alternativního rocku a folklorní hudby, uchovává stálou přízeň fanoušků. Dokonce se mu daří počty návštěvníků zvyšovat, a přivádět tak k neokoukaným kapelám novou generaci posluchačů. Letošní ročník navštívilo 6100 zájemců, což je téměř o 20 % více než loni.

Je to dáno tím, že organizátoři festivalu, lidé z městského kulturního střediska, nemají v povaze usínat na vavřínech a ulehčovat si práci opakováním osvědčeného. Každoročně se snaží „Folkovky“ obohatit něčím novým. Letos třeba díky jejich úsilí a nadšení do malého moravského města přijely zahraniční umělci z více než 20 zemí, včetně exotického Kamerunu či několika kapel z USA, přičemž devět v České republice koncertovalo poprvé. Kromě známých představitelů české folkové a alternativní rockové tvorby na festivalu vystupují i regionální umělci a místní spolky. Moravské lidovky tak znějí bok po boku portugalského fada, rumunské dechovky, romských balad či skandinávských žalmů - když zůstaneme jen u pár letošních příkladů. Všem, kdo se na chodu festivalu podílejí, proto patří můj obrovský obdiv a dík. Zvláště pak rád děkuji Skupině ČEZ a Jaderné elektrárně Dukovany, která přesně ve smyslu hesla „Pomáháme tam, kde působíme“ svou finanční podporou napomáhá k udržení velmi vysoké úrovně dramaturgie a jisté komornosti festivalu. A nejde jen o peníze, ale také o sponzorovaný doprovodný program, který nám pomáhá udržet návštěvníky v Náměšti i mimo vlastní festivalové koncerty. Je zaměřen na děti, na podporu uměleckých dílen a v neposlední řadě formou „Oražového kola“ na podporu těch, kteří jsou odkázáni na pomoc jiných.

Přestože se Folkové prázdniny řadí k největším festivalům tohoto žánru v Česku, není honba za návštěvností naším primárním cílem. Chceme i do budoucna zachovat jedinečnou atmosféru i bohatý doprovodný program, kde si přijdou na své všechny věkové kategorie. Tak abychom příští rok mohli stejně jako letos i loni s hrdostí říct: prázdniny – ty letní i ty Folkové – se nám vydařily, těšíme se zase za rok.

VLADIMÍR MĚRKA, starosta Náměště nad Oslavou, nezávislý

VLADIMÍR MĚRKA, starosta Náměště nad Oslavou, nezávislý

VLADIMÍR MĚRKA, starosta Náměště nad Oslavou, nezávislý
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz