Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

PEŇÁS: Osudová pitomost a krev na rukou aneb jejich a náš Mnichov

Názory

  11:00
Krušnohorská obec, kam se jednou do roka přijedu podívat, se jmenuje Bublava, ale před těmi pětasedmdesáti lety jí i Češi, kterých tam bydlelo jen pár, znali jako Schwaderbach. Tehdy tam bylo plno hospod a lidí dvakrát víc než dnes.

Pomník v Bublavě foto: Jiří Peňás, Lidové noviny

Jedna ta hospoda se jmenovala Schwaderbach Hof. Do ní si v podvečer 12. září 1938 přišli místní poslechnout projev svého vůdce. Hitler řečnil v Norimberku a byla to ta slavná řeč, kde sudetským Němcům slíbil, že nejsou sami, že za nimi stojí Říše a on, který je nenechá terorizovat Čechy a Benešem.

Mnichovská dohoda

Mnichovská dohoda (označována také jako Mnichovská zrada či Mnichovský diktát) byla dojednána 29. září 1938 v Mnichově (ve všech jazykových verzích pak byla podepsána po půlnoci, tj. 30. září 1938). Zástupci čtyř zemí – Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) – se dohodli, že Československo musí do 10. října postoupit pohraniční území obývané Němci (Sudety) Německu. Zástupci československé strany byli přítomni, ale k jednání samotnému nebyli přizváni.

Mnichovská dohoda byla završením činnosti Sudetoněmecké strany Konráda Henleina a vyvrcholením snah Adolfa Hitlera rozbít demokratické Československo, což bylo jedním z jeho postupných cílů k ovládnutí Evropy. Mnichovská dohoda je příkladem politiky ústupků, appeasementu.

Už během projevu nejspíše ženy v dirndlech brečely a muži vzrušeně dýchali a když projev skončil, tak ti pitomci vyšli z té hospody, zapálili pochodně a dali se na pochod k blízké celnici, kde byla česká posádka, která ji raději vyklidila a stáhla se na blízkou Stříbrnou – Silberbach. Události gradovaly druhý den, 13. září, kdy na Bublavu, která byla celá v rukou henleinovců, napochodoval četnický oddíl, asi dvanáct mužů, kteří přišli k obsazené četnické stanici.

Když velitel četníků dal rozkaz, aby se Němci rozešli a odevzdali zbraně, henleinovci prý začali pálit. Na místě zůstali mrtví tři Češi, velitel František Novák a strážmistři Josef Brčák a Josef Farber. Dnes je tam malý pomníček s těmi jmény.

Druhý den bylo vyhlášeno na kraslickém okrese stanné právo a vjelo sem české vojsko s pěti tanky. Polovina německých mužů přešla na saskou stranu, kde čekala až do Mnichova, kdy se ti blbci, na jejichž rukou už byla krev, triumfálně vrátili do „osvobozené vlasti“. V té budou jejich rody, které to tu po staletí vydřely a zvelebily, žít už jen šest let. Ty roky jim přinesou jen bolest a zmar, mnohým smrt na frontě nebo ztrátu nejbližších.

Jejich osudová pitomost, která přitom nebyla delší než těch několik pomatených let, v nichž se spojila touha po spravedlnosti, kterou oni ať právem, či nikoli v republice postrádali, s pudovou a těžko omluvitelnou touhou patřit k pokrevnímu kmenu, byla krutě zaplacena. Přičemž ani mstitel nemůže říct, že mu jeho msta přinesla něco dobrého. Tím mstitelem jsme byli my, Češi.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!