18. prosince 2014 13:08 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PEŠEK: Odepisovat Putina? Velmi, velmi předčasné

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

Ruský prezident přišel na pravidelnou, ale tentokrát ještě napjatěji očekávanou tiskovou konferenci a před davem nažhavených novinářů spustil: „Jsem odpovědný za naše ekonomické potíže, moje chybná politika přivedla rubl k pádu, Krym protiprávně okupujeme a do dalších částí východní Ukrajiny posíláme tajně svoje vojáky. S tím teď bude konec. Hned jak se teď vrátím do Kremlu, zabalím si věci a odporoučím se...“

Čekat od Vladimira Vladimiroviče taková slova by samozřejmě bylo iluzorní. Putin naopak přesvědčil, že je stále tím stejným Putinem. Ukázal, že je prezidentem rozhodným. Ekonomika se bude diverzifikovat, aby nebyla tak závislá na těžbě ropy a zemní plynu. Prostě bude. Rusko se neskloní před Západem, který chce medvědovi (myšleno samozřejmě ruskému) sebrat jeho tajgu. Domácí opozice nesmí být pátou kolonou (mimochodem: kdo ten rozdíl určí?).

A také prezidentem přesvědčujícím. Z ekonomických potíží se dostaneme, na nízké ceny ropy si zvykneme. Úroda byla dobrá a hospodářství letos rostlo – o téměř procento HDP.
A samozřejmě prezidentem obviňujícím. Západ porušil slib, když po skončení studené války připustil rozšiřování NATO na východ, čímž začal stavět jakousi novou zeď. Jeho sankce nám škodí, byť na současných finančních patáliích se podepsaly jen zhruba 25-30 procenty (tato pasáž byla mistrovská – Putin v jednom okamžiku ukázal prstem na viníka, upřel mu však zároveň schopnost škodit zásadněji a kvantifikováním jeho podílu předvedl, že má o všem dokonalý přehled).

Také ale prezident laskavě kárající. Ruská vláda i centrální banka udělaly určité chyby, ale celkově si vedly dobře (a teď hádat, koho obětuje – zda šéfku centrální banky, ministra financí nebo snad rovnou premiéra).

Ale též prezident starostlivý. Řeč na tiskové konferenci došla i na problémy „obyčejných“ Rusů – nízké počty nemocničních lůžek v moskevské oblasti či vysoké hypotéky (když se ho ale zeptali, tak co měl dělat...)

No a i Vladimir Putin je jen člověk. Takže proč se nepodělit se světem o své osobní patálie, tedy jak mu po rozvodu jde život starého mládence (ale opět – sám by o tom přeci nemluvil, kdyby se ho jedna půvabná novinářka nezeptala, protože se o to zajímali lidé, s nimiž cestou do Moskvy mluvila...).

Média se mohou předhánět v tom, zda je Rusko na kolenou, krvácí či snad kolabuje. Vladimir Vladimirovič je ale stále tady.

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!