12. ledna 2015 14:22 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PEŠEK: Vzkaz z Paříže

Israelský premiér Netanyahu a Francois Hollande na ceremoniálu k uctění památky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Israelský premiér Netanyahu a Francois Hollande na ceremoniálu k uctění památky... | foto: Matthieu Alexandre/PoolReuters

Francouzský pochod jednoty byl akcí výjimečnou – svojí masovostí i tím, jak pospolu kráčeli znesváření představitelé Izraele a Palestiny či Ukrajiny a Ruska. Byl to také ojedinělý případ, kdy dnes státníci dokážou najít v něčem společnou řeč. Což se v éře propastí vzniklých krizemi od té blízkovýchodní přes ukrajinskou počítá dvojnásob.

Trhliny šlo samozřejmě nalézt i ve včerejším pochodu. Třeba různé pojetí akce. Pro někoho projev solidarity, pro jiné obrana nezávislosti médií, pro další bič v boji s terorismem i „terorismem“.

A snad si ruský ministr zahraničí a turecký premiér přivezou domů alespoň odér francouzského boje za svobodu slova...

Ve stínu velkolepé solidarity by se též nemělo zapomenout na statečnost jedinců. Třeba těch z přepadené košer prodejny. A kéž také nezapadne jedno z hesel na včerejší akci. Ne tak populární jako Je suis Charlie, ale o to důležitější: Jsem Francouz, muslim a proti terorismu. A teď zpátky do reality.  

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz