Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Názory

PETRÁČEK: Mantinel pro prezidenta. Petr Pavel se musí naučit zákonům vlčí smčky

Prezident Petr Pavel dorazil do sídla krajského úřadu v Jihlavě s drobným zpožděním. Na nádvoří ho čekaly desítky úředníků a představitelů Kraje Vysočina. foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Názor
Petr Pavel vyhrál finále voleb prezidenta jednoznačně (v poměru 58 : 42). Díky vysoké účasti disponuje nejsilnějším mandátem v této zemi (3,4 milionu hlasů). Říkalo se tehdy, že má za sebou vládu a většinu ve sněmovně i v Senátu. Že úřad bude vykonávat zcela suverénně.
  12:30

Není tomu tak. Teď to doložil fakt, že ústavně-právní výbor Senátu mu odmítl dva kandidáty na ústavní soudce. Proč? Protože úvodní aritmetika je chybná? Protože se senátoři proti němu vzbouřili? Kdepak. Jen mu ukázali jisté mantinely fungování politické hry.

Tu hru nelze trénovat podle matematických modelů. Prezident může sám určovat agendu, své spolupracovníky, své ideje či cíle cest. Ale potřebuje-li k něčemu instituční souhlas, musí ho nejprve vykomunikovat.

Pavel chce být lepší Zemana. Víme, skrze která veřejnoprávní i soukromá média bude pravidelně komunikovat

V tomto smyslu se politika podobá vlčí smečce. Kdo je nový, se musí učit pravidla, jinak mu je tvrdě vštípí ti zkušenější. Právě na to narazil prezident, když senátní výbor odmítl jeho kandidáty.

Není to žádný zlom, spíše signál politické normálnosti. Petr Pavel v životě prokázal, že je s to učit se nové věci. Naučí se i toto.