Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Nepleťme uctění května 1945 a Putina

Názory

  13:38
Prezident Obama nepřijede do Moskvy na oslavy 70. výročí vítězství nad nacismem. Ta zpráva zapadá do současného napětí. Do napětí, které už rok vydatně krmí Putinovo Rusko.

Dar od Rudé armády. Od července 1945 stál na dnešním náměstí Kinských, byl prohlášen národní kulturní památkou, v dubnu 1991 ho výtvarník David Černý natřel narůžovo a dnes je na jeho místě fontána. foto: archiv MAFRAČeská pozice

Do napětí, které se vyhrotilo sporem o politickou orientaci Ukrajiny i převratem v Kyjevě, ale skutečně nebezpečný říz mu dalo právě Rusko, když anektovalo Krym a zbraněmi napájí krveprolití v Donbasu. Přes to vše, přes veškerou kritiku Putina a jeho politiky revanše za rok 1989 je třeba říci, že Obamova neúčast v Moskvě bude chybou. Stejně jako polská myšlenka slavit výročí na Westerplatte.

Anebo z opačného konce. Prezident Zeman do Moskvy pojede. Ale přes veškerou kritiku jeho kroků, vstřícnosti k Putinovi i neloajality k Západu je dobře, že hlava České republiky na moskevské oslavě vítězství bude.

Nemíchejme květen 1945 a jeho interpretace do nynějších sporů. Jistě, ihned se ozve námitka, že právě Putin sem květen 1945 vtahuje, a to demagogicky – kdo se mu nelíbí, toho označí za revizionistu či neonacistu. Ale fakt, že někdo dělá cosi neblahého, ještě neznamená, že to máme dělat taky. Ať kritizujeme Putinovo Rusko jakkoliv, faktem zůstává, že bez ruského (Stalinova!) podílu by porážka nacismu vypadala všelijak. Na uctění toho faktu v Moskvě není nic špatného ani zrádného.

Samozřejmě že to nahrává Putinovu výkladu dějin. Vždyť právě on hovoří o „kampani s cílem revidovat výsledky druhé světové války“. Říká to zištně – aby měl klacek na Ukrajinu (její údajně nacistické elity). Říká to jako lídr velmoci, která dějiny sama přepisovala, třeba když v Katyni povraždila dvacet tisíc zajatých polských důstojníků a pak vinu hodila na Němce. To vše je pravda. Ale v tom základním – že hlavní zátěž při porážce nacismu neslo Rusko –, má pravdu Putin, ať se nám to líbí, či nelíbí.

Pokud si myslíte, že tak to bylo špatně nebo že to mělo být jinak, zkuste si malý test: představte si, že to v roce 1945 dopadlo obráceně a vyhráli nacisté. To bychom se teď bavili jinde a jinak či vůbec ne. Faktem je, že tomu zabránilo hlavně Stalinovo Rusko. Též je faktem, že své vítězství imperiálně využilo. Ale pro Čechy zůstává faktem i to, že komunistickou vládu si zvolili sami v relativně svobodných volbách roku 1946. Nic z toho není tak silný argument, aby zabránil účasti na oslavě vítězství v Moskvě.