Středa 23. září 2020svátek má Berta 13 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Experiment ebola

S těly lidí, jež zahubila ebola, je nutné manipulovat s nejvyšší opatrností.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S těly lidí, jež zahubila ebola, je nutné manipulovat s nejvyšší opatrností.... | foto: ČTK

PRAHA Přišel čas na ještě neschválené léky. Co by následovalo, kdyby se tady vyskytl případ eboly? Kdyby byl v Česku zjištěn člověk nakažený tímto smrtícím virem? Jistě, je to jen spekulativní otázka, ale je užitečné si ji pokládat.

Proti ebole neexistuje žádný úředně povolený medikament. A lékaři smějí používat jen ty schválené. Tudíž - kdyby postupovali přísně byrokratickou cestou - by nemohli dělat nic (jen tišit bolesti). Anebo si z Ameriky opatřit experimentální lék ZMapp.

Šance, nebo žaloba?

Ale kdo by si vzal na odpovědnost jeho použití? Emoce i selský rozum velí použít. Je-li na výběr mezi jistou smrtí a experimentem s nejistými důsledky, asi každý by se rozhodl pro ZMapp. Ale rozhodl by se pro něj i kontrolovaný lékař, který by po pacientově úmrtí riskoval žalobu za partyzánský postup?

Pro nás usedlé Středoevropany jsou to jen spekulace. Ale lidé, kteří přišli s ebolou do styku, to berou po čertech reálně. Ze zpráv víme, že dva Američané nakažení ebolou po aplikaci ZMappu přežili. Bylo to díky léku, nebo díky jejich imunitě? Jasnou odpověď neznáme. Španělský misionář, rovněž nakažený, po aplikaci ZMappu zemřel. Kvůli léku, nebo kvůli svému stáří? Zatím nevíme.

Tyto případy chtě nechtě vedly k obecnější otázce. Proč byl nakaženým Zápaďanům aplikován experimentální lék, ale nakaženým Afričanům nikoliv? Neskrývá se za tím preferování bílých a západní civilizace? Odpověď se začala rýsovat až ve čtvrtek, kdy do Afriky dorazily první várky ZMappu (zatím jen pro nakažené zdravotníky).

Obamova podpora

Je to zřejmě precedens, aby se dosud neschválený lék šířil po světě. Však také kvůli tomu americký prezident Obama telefonoval svým kolegům do Libérie a Sierry Leone.

Ale než začnete spílat Západu za prodlevu, zkuste si oživit společenské dopady některých chorob, jejich léčení i prevence na černém kontinentu. V Africe až příliš snadno uspěly konspirační teorie, že virus HIV vznikl v laboratořích Západu proti populační explozi černých. Naslouchali jim i lídři nejvyspělejší země kontinentu, jihoafričtí prezidenti Mbeki a Zuma.

Bagatelizovali nejen používání kondomů, ale i samu chorobu AIDS (stačí prý sprcha a česnek po styku, tvrdil polygamista Zuma). I tady může být jedna z příčin váhání s uvolněním experimentálního léku pro Afriku. Zní to možná politicky nekorektně, ale je dobře, že africké lídry osobně přesvědčoval černý prezident Barack Obama.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...