Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Holínková mentalita

Názory

  7:38
Kdo nikdy neslyšel o demokratické dělbě moci, o oddělení moci výkonné, zákonodárné a soudní, může se poučit právě teď. Je snad něco špatného na tom, že premiér Fischer vyjel na návštěvu Filipín a Mongolska? Prošvihl tím on sám, jeho vláda, tedy i výkonná moc něco ve chvíli, kdy celý národ čeká na výrok Ústavního soudu? Může snad sám Fischer coby šéf překlenovací, úřednické, de facto loutkové vlády v době tohoto čekání ovlivňovat parlament? Odpověď na všechny otázky zní ne.

Premiér Jan Fischer na Filipínách foto: AFP

Pokud někdo premiérovi "cestování po světě v době domácí krize" vyčítá, jeho motivace je dosti zřejmá. Své růžky tu vystrkuje cosi, co můžeme nazvat holínkovou mentalitou. Podle hlubokého přesvědčení mnohých, zejména na levici, má politik v době krize působit akčně. Hrozí-li epidemie, má chodit s rouškou na tváři. Hrozí-li povodeň, má chodit v holínkách. Ještě je v živé paměti, jak v létě 2002, během záplav, holínky vyhrály Gerhardu Schröderovi německé volby. Proč v nich nechodí i český premiér? Proč teď, místo aby jel do ciziny, nestuduje českou ústavu?

I tady je odpověď jasná. Protože je šéfem výkonné moci, čekající na rozhodnutí moci soudní. Protože je šéfem úřednické vlády, jenž nemá stranické zázemí ani krytí. Působí to až komicky. Ti, co Fischera nadelegovali do čela výkonné moci jako loutku, mu teď chtějí vyčítat, že se chová jako loutka. Nevadí jim hlavně to, že Fischer vyzobává destinace, na které se těšili sami? K tomu se nepřizná samozřejmě nikdo. Nicméně být na Fischerově místě, odpověď bychom po ruce měli: Filipíny? To je vlastně takový Špindl.

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...