Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
6. ledna 2015 13:03 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Jak justice poškodila důstojnost i stát

Trojice bývalých studentů, kteří nyní kvůli případu učitele komunisty žádají od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trojice bývalých studentů, kteří nyní kvůli případu učitele komunisty žádají od... | foto: Monika TomáškováMAFRA

Hodně lidí skuhrá, že se u nás mění nejen vlády, ale i celý režim. Kdo si skutečně myslí, že tu není kontinuita od listopadu 1989, ať se podívá na případ tří mužů – Jiřího Slezáka, Martina Laštovičky a Zdeňka Hirnšala. Ti chtějí od státu odškodné a omluvu za zásah do své důstojnosti a dobré pověsti.

Ten případ se táhne už 25 let a v jistém – řekněme hned, že neblahém – smyslu dokládá kontinuitu napříč vládami, prezidenty, špičkami justice i režimy. Ti muži, ještě jako studenti, těsně po listopadu 1989 vypudili z brněnské techniky (fakulty architektury) pedagoga a činovníka KSČ Jana Snášela. Podepsali dokument, který mu vyjádřil nedůvěru, a sice proto, že Snášel zneužíval politického postavení, i kvůli jeho „demagogickému, arogantnímu a kariéristickému vystupování“.

ČTĚTE VÍCE:

Snášel musel z fakulty odejít, ale proti těm třem podal žalobu na ochranu osobnosti, která – a teď přijde pointa – se vlekla až do 25. výročí revoluce. Čtete dobře. Za to, co se tehdy dělalo běžně a co revoluci činilo aspoň trochu revolucí, čelili další čtvrtstoletí žalobě. Proto nyní žalují stát. Stát podle nich připustil, „abychom byli vláčeni po soudech v pozici žalovaných. Byla stále zpochybňována naše aktivita a tím i celá revoluce“.

Leckomu se žaloba na stát po 25 letech může zdát přehnaná. Ale ti tři muži mají pravdu. Už před 10 lety jim Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku přiznal odškodnění – ale jen za průtahy. Těm třem jde ale o více, o to, čemu se říkalo „vyšší princip mravní“.

Jak to, že česká justice nedokázala tak zřetelný případ vyřešit 25 let? Proč musel ve prospěch těch tří až v říjnu 2014 rozhodnout Ústavní soud? Je to skutečně obrázek kontinuity, byť dost neblahé. Člověk dokáže pochopit, proč justice nedokázala vyřešit případy vlastizrádců a signatářů „zvacího dopisu“ ze srpna 1968.

Autentický důkazní materiál by totiž musela získat z Moskvy. Ale v případě pánů Slezáka, Laštovičky a Hirnšala nešlo o důkazy z tajných archivů či z Moskvy. Šlo o pouhou aplikaci zdravého rozumu. Právě toho se nedostávalo a právě proto mají ti tři oprávněný pocit, že utrpěla jejich důstojnost i dobrá pověst.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...