Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentské volby 2023

Svět nekončí. Ani kvůli výsledku jediných českých voleb

Prezidentské volby ve Zlíně. (leden 2023) foto: Jan Salač, MAFRAMAFRA

Názor
Fráze „končí svět, jak jsme ho znali“ se nadužívá. Za svět můžete dosadit kdeco.
  5:00

Můžete si zoufat nad stavem přírody a varovat, že končí planeta, jak jsme ji znali. Nebo nad manýry mládeže a skuhrat, že končí společnost, jak jsme ji znali. Anebo nad výsledky voleb a proklínat situaci, která ukončuje demokracii, jak jsme ji znali.

Je to aktuální teď, kdy je jasné toto. Polovina lidí bude s výsledkem více či méně spokojena a polovina lidí více či méně nespokojena. Ale opravňuje to činit závěry, že končí demokracie, jak jsme ji znali? Nedávno o tom psal židovský intelektuál Daniel Gordis. Netleská vítězství Netanjahua v Izraeli a jeho vládě, ale daleko víc ho rozčilují ti, kteří tvrdí, že končí Izrael, jak jsme ho znali. Cože? Kvůli jednomu výsledku voleb?

Toto platí i u nás. Svět, jak jsme ho znali, přece neskončil ani s prezidentem Klausem, ani s prezidentem Zemanem a neskončí ani s prezidentem, jehož jméno se dozvíme dnes. Jasně, přímá volba je velký generátor emocí. Ale zešílet bychom z ní neměli. Ani pohřbívat svět.

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat