21. října 2019 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Lépe bohatý a zdravý než chudý a nemocný. O délce života rozhoduje i bydliště

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Výrazy jako očekávaná délka dožití, starobní penze či důchodová reforma budí často dojem, že se týkají jen úzkého segmentu společnosti – seniorů. To je ovšem zkreslené. Tato témata se seniorů a jejich praktických životů týkají jen málo. O nich je, řečeno cynicky, již de facto rozhodnuto. Nejvíce se týkají mladších, ba i těch úplně nejmladších.

Tedy těch, kteří budou ve světě a v podmínkách, o kterých nyní aktivní generace rozhoduje, sami žít. Takto je třeba vnímat i čísla v dnešních LN vycházející z vládního materiálu Zdraví 2030.

Osvětlí to celkem prostý a pochopitelný argument. Vidíte-li na ulici ženu s novorozencem v kočárku, pak vězte, že se to dítě dožije – samozřejmě myšleno ve statistickém průměru – roku 2100. Jinými slovy, už dnes potkáváme v kočárcích či na pískovištích lidi, kteří okusí 22. století, zatímco leckdo ze starších lidí, mentálně ukotvených před rokem 2000, se ještě ani plně nesžil s 21. stoletím. Takže ať už si myslíte o virválu kolem Grety Thunbergové cokoli, ať vám přijde určovat klimatické a průmyslové normy pro rok 2100 jakkoli ulítlé, vězte, že v té době budou žít lidé, kteří se už nějaký čas rodí.

Neplatí to paušálně. Stoprocentně například ve Švýcarsku, Austrálii, Japonsku, Itálii, Izraeli, Švédsku či na Islandu. Novorozený švýcarský chlapeček se dožije – opět ve statistickém průměru – roku 2101, švýcarská holčička dokonce oslaví Nový rok 2105. U nás dosažení té mety záleží na pohlaví a na rodišti. Českých novorozených chlapečků se dožití roku 2100 ve statistickém úhrnu ještě netýká, ale holčiček už ano. Tedy nepřijdou-li na svět v Ústeckém kraji, kde mají prostě smůlu. Naopak novorozené Pražanky nebo dívky z Královéhradecka, Vysočiny či Jižní Moravy oslaví i Nový rok 2102.

Obecně platí, že délku života určují genetické předpoklady, úroveň zdravotní péče, stav životního prostředí, ale z největší části životní styl. S jistým zobecněním lze říci, že nejvyššího věku se lidé dožívají tam, kde je společnost bohatší a odpovědnější ekonomicky i vůči způsobu života (hovorově: kde se méně chlastá, žere a kouří).

Před lety se datoví žurnalisté z The New York Times zabývali otázkou: Stěhují se bohatší tam, kde se žije lépe a déle? Nebo se žije lépe a déle tam, kde se soustředí bohatí? Vyznělo to asi následovně: Bohatí mají vyšší šanci žít dlouho, ať bydlí kdekoli. O chudých rozhoduje bydliště. Vyšší šance mají tam, kde žijí bohatí, řekněme v Nové Anglii, než například v Detroitu. U nás platí totéž pro Prahu a Ústecko.

Již dlouho se ví, že ženy se v průměru dožívají vyššího věku než muži. Platí to stále a všude, ale vyhroceně pro postkomunistické země. Ve světovém žebříčku neblaze vyčnívají Rusko, Ukrajina či Litva právě proto, že údaje za tyto země snižují muži (hovorově: stále nalití mužici). Překvapivě se to projevuje i v Německu: Sasko je v délce dožití na 6. místě z 16 spolkových zemí, ale v pořadí samotných mužů je až desáté. Což lze shrnout asi tak, že transformace z komunismu do svobodných poměrů zamávala více s muži než se ženami. V tomto srovnání působí Česko vyrovnaněji. Tím spíše lze říci, že více záleží na regionu, kde se člověk narodil a žije, tedy i na bohatství a s ním spjaté odpovědnosti.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....