Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

PETRÁČEK: Luxus jménem H2O. Časy zalévání zahrádek pitnou vodou pomalu končí

Názory

  6:00
PRAHA - Slovo dotace má špatný zvuk. Pojí se s ním pokřivení trhu, neférovost, v podstatě korupce v tom nejobecnějším smyslu. Ale to neznamená, že každá dotace je zločin. Jde o to, zda vydávané peníze přinesou vposledku úsporu, nebo jen roztočí kolotoč. Dotace má smysl tam, kde pohne lidi k něčemu, co by sami od sebe neudělali, i když vědí, že je to užitečné. Patří sem zateplování domů, výměna kotlů nebo program Dešťovka.
Dívka zalévá zahradu (ilustrační foto)

Dívka zalévá zahradu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Jde o ideologii, či o praktické kroky? Kdyby někdo říkal, že domy se izolují a odpadní voda využívá proto, aby nárůst průměrné globální teploty do roku 2100 nepřekročil 2 °C, můžete s ním klidně vyběhnout. Vždyť to je politický kalkul, na který hledí s podezřením sami přírodovědci.

Čím dál tím víc Čechů si uvědomuje, že pitná voda není samozřejmost

Ale padne-li argument odrážející normální lidský rozum, něco na tom asi bude. „Proč Skotové uřezávají kočkám ocasy? Přece aby nevyvrzaly tolik tepla, když se protahují dveřmi,“ říká stařičký vtip. Právě proto i stát dotuje zateplování domů. A podobně je tomu i s vodou a programem Dešťovka.

Téměř z každého kohoutku v Česku teče voda nejen pitná, ale i pitelná, chutná. V tom vyrostly celé generace, hlavně ve městech. Proto ten stav působí jako samozřejmost či nárokový automatismus. Že je to ve skutečnosti luxus, poznáte až v zahraničí. Třeba když jste v Egyptě v hotelu švýcarského řetězce. Vše funguje, všude se píše Swiss Hospitality, leč v koupelně visí upozornění, že voda z kohoutku není k pití, ba ani k čištění zubů.

Kdybychom pokračovali dál, voda bude stále dražší

V Paříži voda pitná je, ale ochutnáte-li tu z kohoutku, naše lahoda to není. Až po této zkušenosti vám dojde český luxus. Že v Praze teče voda až překvapivě dobrá. Že jsme si zvykli tou překvapivě dobrou vodou zalévat zahrádky, mýt auta či splachovat záchody. A že kdybychom v tom pokračovali dál, voda by sice úplně nedošla, ale byla by stále dražší.

Tak může i Pražák od malička zvyklý na vodovod pochopit jádro problému a venkovský pohled na něj. Pitná voda je cenná surovina. Tak cenná, že himálajský Bhútán ji vyváží do Indie. My nejsme v situaci, že bychom museli dovážet vodu z rakouských alpských řek, ale potřeba šetřit vodou už nám dochází – přinejmenším na účtech.

Toto vše je v pozadí programu Dešťovka. Kdyby stát hospodaření se srážkovou a odpadní vodou nedotoval, dříve či později by musel dotovat zásobování venkova pitnou vodou. Jak dlouho by přežila vláda, která by nechala voliče bez vody?

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!