5. října 2015 9:07 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Důstojnost člověka. Proč Merkelová tak hájí neomezené právo na azyl

Kancléřka Angela Merkelová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kancléřka Angela Merkelová. | foto: Hannibal HanschkeReuters

PRAHA Důstojnost člověka je nedotknutelná. Nápis s těmito slovy, odlitými v betonu, se skví na budově státního zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem. Dal ho tam umístit žalobce Fritz Bauer, důležitý muž poválečného Německa.

Éru třetí říše strávil ve skandinávském exilu, kde spolupracoval s Willym Brandtem. Po válce jako první získal stopu na Adolfa Eichmanna a byl výraznou osobou v takzvaném osvětimském procesu. Ve čtvrtek šel do kin celovečerní film o něm. Bauer si ten nápis nezvolil náhodou. Je to citát první věty prvního článku německé ústavy: „Důstojnost člověka je nedotknutelná. Ctít ji a chránit ji je závazek veškeré státní moci.“

Ten dlouhý úvod je nezbytný pro pochopení aktuální věci. Vysvětluje, proč kancléřka Merkelová tak úporně brání neomezené právo na azyl. Proč včera pro rozhlas řekla, že ořezání práva na azyl nepřipadá v úvahu, ač ji k tomu vybízejí různé hlasy a jí samé klesá popularita. Není to její samoúčelná obsese. Opírá se o ústavu.

Tu ústavu Spolkové republice de facto nadiktovali vítězní západní spojenci, čímž do německého právního řádu vpašovali přirozené právo. A to si vyžaduje interpretace. Je nedotknutelná důstojnost člověka slučitelná třeba s výzkumem embryonálních buněk, s umělými potraty či policejními odposlechy? To jsou v Německu zásadní otázky. Teď k nim přistupuje i neomezené právo na azyl, což je problém ještě brizantnější, neboť jeho dopady daleko překračují německé hranice.

Berlín stojí před zásadním praktickým rozhodnutím. Jak neporušit požadavek ústavy a přitom nedopustit zahlcení Německa a části Evropy neomezeným přílivem migrantů? Jak odlišit ty, jejichž důstojnost je ohrožena, od těch, kteří jdou za lepším? Kancléřka dala slovy pro rádio jasně najevo, že ústavně zakotvený azyl je pro Německo posvátný. Ale na evropské úrovni se „lokomotiva Evropy“ o jisté utěsnění stará.

Dnes v Bruselu jednají evropské špičky s tureckým prezidentem Erdoganem. Shodnou-li se na akčním plánu Evropské komise, budou vnější hranici EU společné hlídat řecké a turecké lodě, v Turecku vzniknou nové, evropskými penězi spolufinancované tábory pro dva miliony běženců a EU se zaváže, že půl milionu z nich převezme do vlastní péče. Tak by se prý do jara mohla obnovit kontrola nad vnější hranicí EU. A tak by se i vlk obav o vnější hranici EU nažral a koza neomezeného azylu v Německu by zůstala celá. Uvidíme.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.