18. srpna 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Názory

PETRÁČEK: Proti strachu. Jaké jméno dostane zlo z Barcelony?

Podle vyjádření španělské policie šlo o „masivní náraz“. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle vyjádření španělské policie šlo o „masivní náraz“. | foto: ČTK

BARCELONA/PRAHA U teroristických útoků se­ těžko hledá racionalita. Kdyby odrážely počty ilegálních migrantů, na řadě by byla Itálie. Jenže přišel ve Španělsku, jemuž se kalamita stěhování národů spíše vyhýbá. Tím se vracíme ke starému klišé, že cílem teroru je vystrašit a­ znejistit lidi, a něco na tom je.

Bude zajímavé sledovat, zda se klišé přidrží i španělští politici. Zda vyzvou společnost, aby se semkla a nešířila strach. Podlehneme-li strachu, teroristé vyhráli, říká se pravidelně. Otázka ale zní, jaký recept proti strachu politické elity nabízejí.

Facebook v Barceloně aktivoval funkci Safety Check, pomocí které mohou lidé dát...
Začínají se objevovat i fotografie mrtvých těl z barcelonského útoku.

Tento týden začal nájezdem do davu v USA a novinovým titulkem „Zlo má své jméno: je jím nadřazenost bílých“. Jaké jméno dostane zlo z Barcelony? Uvidíme snahu to jméno postavit na pranýř tak jako v USA? Ocitnou se lídři Španělska pod stejným tlakem jako prezident Trump, aby ideologii stojící za pachateli – ať bude zjištěna jakákoliv – odsoudili bez relativizací a vytáček?

Jestli ano, bude možné říci, že elity dělají něco proti strachu a znejištění.

Zbyněk Petráček

Autor

Zbyněk Petráčekzbynek.petracek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz