Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PETRÁČEK: „Ranaři“ za Český ráj

Názory

  13:06
Rychlostní silnice R-35 přes Český ráj se stavět nebude, zní zpráva z dnešního dopoledne. Člověk si hned vzpomene na letitý spor, ve kterém se svářely argumenty ochránců přírody (proti výstavbě skorodálnice, která by měla protnout chráněnou krajinnou oblast) s argumenty dopravy a její bezpečnosti (pro výstavbu). Teď je rázem utrum a našinec se ptá proč.

Silnice na Hradec Králové. foto: MAFRA - Michal Klíma

Zvítězily snad argumenty ekologistů a milovníků Českého ráje? Podplatil někdo úředníky Libereckého kraje, v jehož územní dokumentaci se s „dálnicí“ okolo Rovenska pod troskami už počítalo? Samá voda.

To jen ministerstvo pro místní rozvoj dospělo k závěru, že taková komunikace by byla moc drahá a k tomu i zbytečná. Že z hlediska kapacity silnice prostě stačí k té dosavadní přidat třetí pruhy v místech stoupání.

Jinými slovy: nerozhodla ani lobby ekologistů, ani lobby řidičů či krajských úředníků. Rozhodl úsporný étos vlády, ať už si o ní samé myslíme, co chceme. Někdo by možná řekl, že rozhodl její „ranařsko škrtový“ přístup manažerů státu coby soukromé firmy.
Není to první vlaštovka. Stejný „ranařsko škrtový“ přístup (odmítnutí záruk za cenu elektřiny) nedávno zastavil i tendr na rozšíření elektrárny Temelín. A když to tak člověk pozoruje, říká si, že silnice R-35 možná není ani vlaštovkou poslední.

Už dlouhá léta běží spor o vedení trasy dálnice D-3 kousek pod Prahou. O to, zda má její trasa odbočit z D-1 v dosavadním dopravním koridoru a Sázavu překročit u Čerčan, nebo zda má vést samostatně přímo od Prahy a řeku překonat v místech nejkrásnějších partií kaňonu Sázavy (zhruba tam, kam lidé dohlédnou ze skalní hospody u Raisovy vyhlídky na Posázavské stezce).

Poslední dobou se zdálo, že varianta „přes kaňon Sázavy“ už je rozhodnutá, definitivní. Ve světle „ranařsky škrtového“ přístupu vlády a dnešního rozhodnutí o silnici R-35 to může vypadat trochu jinak. Vsadili byste na dálnici přes kaňon Sázavy výplatu?

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!